Oscar;Oscar-díj;Mindenki;Deák Kristóf;kalifornai álom;

Martha Ruiz, Brian Cullinan - Fotó: Kevork Djansezian/Getty Images

- Oscar - Versenyben Deák Kristóf filmje

Ötvenhárom év után ismét van Oscar-jelölt magyar rövidfilm: Deák Kristóf Mindenki című kisjátékfilmje áll versenyben a kategória másik négy jelöltjével együtt az aranyszoborért.

Deák Kristóf munkája egy több mint fél évszázados csöndet tört meg, először és utoljára 1964-ben szerepelt magyar jelölt az élőszereplős rövidfilm kategóriában. Akkor Szabó István Koncert című tündéri humorú opusza állt sorba a szoborért, de az Oscart akkor elhappolta az orra elől a Bagoly folyó című, 28 perces adaptáció Ambrose Biers azonos című híres regénye alapján. (Ez olyan régen volt, hogy a kategóriák között több esetben külön kaptak díjat a fekete-fehér, külön a színes filmek, például operatőri vagy jelmeztervezői teljesítményért.)

A Mindenkin kívül a dán Silent Nights, a spanyol Timecode, a francia Ennemis Interieurs és a svájci La Femme et le TGV című rövidfilmek az Oscar-jelöltek. Egy interjújában a fiatal Deák Kristóf nagyon rokonszenvesen azt nyilatkozta, nem szabad hinni a guruknak, akik tudni vélik, ki lesz a nyertes. Márpedig guruk számtalanok vannak, az interneten hemzsegnek a külföldi portálokon erre szakosodott listák. Érdek nélkül a filmbarát nem szokott a jelöltlista legvégére merészkedni, ahol a legizgalmasabb kategóriákat követően a sorakoznak a „kisműfajok”. 

A magyar film várakozási "lázmérője" szerint is találkozunk elismerő szavakkal, különösen a két kislányfőszereplő, Gáspárfalvi Dorka és Hais Dorottya kap jó adag dicséretet, meg a film édes (sweet), szerethető története, komoly üzenete. Viszont ezek az online-guruk egyöntetűen a francia Oscar-jelöltet, az Ennemis Interieurs című filmet emelik az első helyre.

Szabó István Oscar-díjas rendező bízik abban, hogy Deák Kristóf filmje Oscar-díjat nyer - erről egy tévéműsorban beszélt vasárnap néhány órával az Oscar-gála előtt.

A jelölések számával a Kaliforniai álom beállította az eddigi csúcsot, az All About Eve is 14 jelölést kapott, de ennél érdekesebb: eddig a Mary Poppins volt a musical csúcstartó 13 jelöléssel, ezt múlta felül Chaselle és szereplői, Emma Stone és Ryan Gosling szó szerint elsöprő sikere. 

FOTÓ: FREEMAN ENTERTAINMENT

FOTÓ: FREEMAN ENTERTAINMENT

Az élen ott van a meleg afroamerikai fiú történetét elmesélő Holdfény és A régi város című film is. Az előző nyolc jelölést kapott, az utóbbi hatot, hozzájuk csatlakozott az Érkezés nyolc, a Denzel Washington által rendezett Fences négy, a Mel Gibson-rendezte Fegyvertelen katona hat, és a Hell or High Water négy jelöléssel. Valamennyi film várományosa a legjobb film Oscarjának, ahol a vetélytársuk lesz még NASA-nak dolgozó zseniális fekete számolózseni nők története, A számolás joga is.

A legjobb színésznők díjáért Emma Stone legnagyobb vetélytársa Natalie Portman lesz a Jackie című filmjével. Abban biztosak lehetünk, hogy most Isabelle Hupper nem fogja lenyomni a Kennedy feleségét játszó Portert, ahogy a Golden Globe-on tette. Viszont Meryl Streep megkapta a 20. jelölését, s ezzel abszolút csúcstartó. Amennyiben megkapná az Oscart, beállítaná Katherine Hepburn eddigi csúcsát, a négyszeres Oscar-díjat.

A tavalyi „fehér-Oscar” felháborodást szült, emlékezhetünk, Spike Lee tiltakozott a leghangosabban, most már színesedett a lista, több afroamerikai színész is ott van a jelöltek között. Mindjárt Denzel Washington a saját rendezésében főszereplőként, mellette Viola Davis mellékszereplőként (Fences), a Holdfényből Mahershala Ali, Octavia Spencer A számolás joga című filmből. A legjobb öt színész listáján Ryan Gosling és Washington vetélytársa a Golden Globe-on győztes Casey Affleck (A régi város), Viggo Mortensen (Captain Fantastic) és Andrew Garfield (A fegyvertelen katona).

A mellékszereplők között rég nem látott nevet is látunk: Jeff Bridges (Hell or High Water), vetélytársa lesz Lucas Haedges és Michael Shannon (A régi város), valamint a színesbőrű Dev Patel (Oroszlán). A női jelöltek között van Naomi Harris (Holdfény), Nicole Kidman (Oroszlán), Mishelle Williams (A régi város).

A legjobb rendező Oscarjáról azt hihetjük, hogy lefutott játszma, hisz a Kaliforniai álomért ott van Damien Chazelle, ha már a nagyszerű Whiplash három Oscarjából ő nem kapott egy felet sem. De azért lesz ott verseny, nem is kicsi, hisz Denis Villeneuve az év legjobb sci-fijét rendezte meg az Érkezés című mozidarabbal, Barry Jenkins a moziban és kritikákban sikeres Holdfénnyel, s az élmezőny másik biztos lovasa, Kenneth Lonergan A régi várossal jelölt a díjra. Hollywood szeret megadni még egy lehetőséget a rosszfiúknak is, a rasszista kijelentéseivel önmagát elmeszelő Mel Gibson most felkerült a jófiúk listájára, ő is a legjobb rendezői várományosok között van. (B.É.)

Martha Ruiz, Brian Cullinan - Fotó: Kevork Djansezian/Getty Images

Martha Ruiz, Brian Cullinan - Fotó: Kevork Djansezian/Getty Images

Az amerikai filmakadémia több mint hatezer tagja szavazhat, a legtöbb voksot begyűjtők lesznek a jelöltek, majd egy következő körben választják ki az öt Oscar-jelöltből a legjobbat. A szavazatok írásban érkeznek be egy közjegyzői irodába, ahol két ember összesíti azokat, így a díjkiosztó előtt csak ők ketten tudják, hogy kik a nyertesek.

Valószínűleg senki sem hallott még Martha Ruizról és Brian Cullinanról, nem szerepelnek a magazinok címlapján és nem forgattak Hollywoodban, mégis ők az Oscar-díjátadó legfontosabb személyei. Ugyanis ők azok, akik megszámolják és összesítik az amerikai filmakadémia tagjainak leadott szavazatait, és megállapítják, hogy a 24 kategóriában ki kapja az Oscart.

Az Oscar-estén ők már a vendégek előtt végigvonulnak a Dolby Színház előtti vörös szőnyegen, mindketten aktatáskát visznek, a táskákban mindkettejüknél ott lesz egy-egy szett a győztesek nevét tartalmazó borítékokból. A megfelelő borítékot csak másodpercekkel az előtt adják oda a színfalak mögött a díjat átadóknak, hogy azok színpadra lépnének. 

Visszavonták Greg P. Russel Oscar-jelölését
A döntést azzal indokolták, hogy "kiderült, Russel felhívta a hangkeverési részleg tagjait még a jelölés időszakában, hogy tudatosítsa bennük munkáját a 13 óra című filmben, amivel nyíltan megsértette a kampányolási szabályzatot, amely tiltja a lobbizást telefonon" - írták közleményükben. 
Az elnökség közölte, hogy Greg P. Russel hangmérnök helyett nem jelöl mást, a 13 óra három másik hangmérnöke, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush és Mac Ruth versenyben marad az Oscar-díjra.

 Szabó István Oscar-díjas rendező bízik abban, hogy Deák Kristóf filmje Oscar-díjat nyer - erről egy tévéműsorban beszélt vasárnap néhány órával az Oscar-gála előtt, a rövidfilmek kategóriában a Mindenki című alkotás is esélyes az amerikai filmakadémia díjára.