A szakértők szerint ez alapvető változást jelent Washington eddigi politikájához képest, amely a palesztin-izraeli konfliktus kétállami megoldását, azaz egy önálló, független palesztin állam létrehozását támogatta, akárcsak az európai uniós politika.
Tegnap 154 francia képviselő és szenátor nyílt felhívást intézett Francois Hollande államfőhöz, sürgetve a palesztin állam azonnali, egyoldalú elismerését. A kezdeményezők nem ideológiai alapon mozdultak, a politikai paletta mindkét – jobb és bal - oldaláról vannak az aláírók között. (A szélsőjobboldali Nemzeti Front politikusai közül senki sem támogatta a kezdeményezést. Marine Le Pen vezetése alatt ugyan finomult a párt korábbi hevesen antiszemita retorikája, a pártalapító apa, Jean-Marie és lánya közötti szakítást is jórészt ez eredményezte.) Levelüket a France Presse hírügynökség ismertette.
Angela Merkel német kancellár is nyilatkozott szombaton a kérdésben, számolt be az ynet.com izraeli hírportál. Videoüzenetében Merkel leszögezte, a továbbiakban is a kétállami megoldást támogatja, vagyis azt, hogy a zsidó állam mellett jöjjön létre egy önálló palesztin állam is. „A kétállami megoldás útján kell maradnunk. Nem látok más megoldást a békefolyamat eredményességére”, fogalmazott a német kancellár. Merkel március másodikán Egyiptomba látogat, ahol Abadel Fattah esz-Sziszi államfővel az izraeli-palesztin konfliktus kérdésében is tárgyal.
Az Európai Unió új, közép-kelet-európai tagállamai még szocialista országokként elismerték Palesztina államot, de a nyugati országok közül mindeddig csak Svédország tette ezt meg 2014-ben. De egyre több uniós parlament – brit, spanyol, holland – követeli kormányától az elismerést. Tavaly a Vatikán is elismerte Palesztinát.