Stanley Fischertől, az izraeli jegybank - nyolc esztendő után lemondott - egykori kormányzójától 2013-ban úgy köszönt el a Haarec című helyi napilap, hogy a bankár egy "olyan vezető, akiben az izraeli közélet abszolút megbízott (...) , a pénzügyi és vezetési káosz közepette a stabilitás, a logika, a tiszta fejű döntések embere volt." A jegybankár legfőbb szakmai értékének pedig azt tartották, hogy a 2008-2009-es pénzügyi-gazdasági világválság születésének pillanatában, a közel-keleti ország leghitelesebb kommunikációs csatornáján, a kiemelkedő nézettségű vasárnap esti híradóban kifejtette: a világ 80 esztendeje nem tapasztalt gazdasági krízis előtt áll. Ám Izraelnek módja van arra, hogy a válságot átvészelje, ha a lakosság támogatja a jegybank szigorító intézkedéseit.
A nézők gondolkodás nélkül Stanley Fischer mellé álltak. Az eredmény nem is maradt el: az elnök mandátumának nyolc éve alatt a GDP átlagos növekedési üteme 4,3 százalékos lett, az inflációt 1 és 3 százalék közé sikerült leszorítani, a munkanélküliség pedig a legalacsonyabb lett a fejlett világban. A szentföldi államnak sikerült a kiemelkedő gazdasági mutatóival dacolnia a világválsággal. A kézzel fogható sikert és az ezt előkészítő hiteles kommunikációt kellően honorálta is a pénzvilág, Stanley Fischert csak egy hajszál választotta el attól, hogy a bukott IMF-vezér Dominique Strauss-Kahn örökébe lépjen. De 65 évesen túlkorosnak bizonyult, ezért el kellett búcsúznia élete álmáról. Ám "bánatpénzként" az amerikai szövetségi jegybank, a FED alelnökévé választotta, mint amerikai-izraeli állampolgárt.
Matolcsy György ezen a héten lép MNB elnökségének ötödik évébe. Jegybanki kinevezése előtt az akkor még nemzetgazdasági miniszteri pozíciót betöltő közgazdászt így jellemezte Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke: Matolcsy Györgynek nincs már hitelessége sem belföldön, sem külföldön, ezért Orbán Viktornak meg kell válnia tőle. Mindez - mint tudjuk - csak óhaj maradt. A jegybank elnök múlt heti parlamenti szereplése a bizonyítéka annak, hogy az elmúlt négy esztendőben az MNB élén továbbra sem lelt rá a hitelesség receptjére.