egyház;Vajda János Gimnázium;

- "Olimpia szindróma?" - Nem lesz az egyházé a Vajda János Gimnázium

Nem kerül egyházi fenntartásba a keszthelyi Vajda János Gimnázium - jelentette be a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) helyi szervezete. 

Érdekes módon ez nem sokkal azután derült ki, hogy konszenzus született a városban arról: a gimnázium nagy vitákat kiváltó, esetleges fenntartóváltásról szavazással döntenek majd az iskola nagykorú diákjai, a szülők és a tanárok. Van, aki úgy értelmezi a visszakozást, hogy ugyanaz történt itt „kicsiben", mint az olimpiai ügyében Budapesten: az ellenzők sokaságát látva inkább letettek a szavazásról.

Kovács Viktória, a keszthelyi képviselő-testület DK-s tagja úgy fogalmazott: jobb lett volna, ha az érintettek elmondhatják véleményüket, hogy világos legyen, mit is szeretnének az emberek. Ezzel együtt - tette hozzá - az örvendetes, hogy világnézetileg semleges marad a város egyetlen gimnáziuma. Az ellenzéki politikus ugyanakkor megjegyezte: korábban a város fideszes polgármesterének újévi köszöntőjéből tudhatták meg a keszthelyiek, hogy tulajdonosváltás jöhet a gimnáziumban, most pedig a helyi KDNP egy nappal hamarabb posztolta a döntést a Facebookon, minthogy arról tájékoztatták volna a tanárokat, diákokat.

Korábban írtunk arról: heves vitákat szított Keszthelyen az, hogy a város polgármestere, Ruzsics Ferenc (Fidesz-KDNP) az újévi fogadáson megemlítette, a premontrei rend fenntartásába kerülhet gimnázium. A bejelentés váratlanul érte a diákokat, a szülőket, és a tanárok többsége is csak egy nappal korábban értesült a tervekről. A legtöbben úgy vélekedtek, nem a rend vagy az egyházi oktatás ellen van kifogásuk, hanem az ellen, hogy a város egyetlen gimnáziuma váljon egyházi iskolává. Egy tanár úgy fogalmazott: „Ha csak egy gimnázium van egy városban, akkor az világnézetileg ne legyen elkötelezett." A tanári kar is ellenezte a váltást; a 43 pedagógus közül 8-an támogatták a rend érkezését, négyen érvénytelenül szavaztak vagy tartózkodtak, 31-en pedig elutasították a fenntartóváltást. Mindezek után fórumot tartottak, amelyen megállapodtak arról: még februárban szavazáson döntik el szülők, diákok, tanárok legyen-e váltás.

Kérdéseket vetett fel az is, hogy egyáltalán ki kezdeményezte a váltást. A Klebelsberg Központ szerint a rend jelentkezett és Fazakas Márton apát is rögzítette, az ő ötlete volt az átvétel. Ennek ellenére a városban tartja magát az a hír: valójában a város jobboldali vezetése, azon belül is a KDNP szorgalmazta és támogatta azt, hogy a rendhez kerüljön az iskola. Ezt a vélekedést erősíteni látszik az: a KDNP keszthelyi szervezete meglepően hamar értesült arról, hogy nem lesz fenntartóváltás. A szervezet egyébként azzal a felvezetéssel jelentette be a rend visszalépését: „Nem kell szavazással dönteni!"

A Csornai Premontrei Prépostság a visszalépést azzal indokolta a Népszavához eljuttatott határozatában: nem látják biztosítottnak, hogy a szerzetesrendi küldetés szerinti pedagógiai céloknak megfelelően működtessék a gimnáziumot.

Tartalmilag ma is vállalja Horn Gábor a 2008-as népszavazás eredményét kommentáló mondatát, természetesen az olimpiai referendumra vonatkozóan. A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnöke szerint ahogy akkor Gyurcsánynak üzentek a választók, úgy üzennek most Orbánnak a Momentumosok íveit aláírók: nincsenek megelégedve azzal, ahogy az országban mennek a dolgok.