A madarakat tetemeire először Sávoly Attila figyelt fel. Mint a lapnak elmondta: február 12-én járt a cserneci bányatavaknál, akkor még jórészt jég borította a körülbelül négyhektáros tó felszínét.
– A jég fogságába esett, illetve a felületén heverő tetemeket könnyű volt összeszámolni – magyarázta. – Akkor 16 elpusztult madár volt itt, a számuk azonban napról napra emelkedett.
Sávoly Attila másnap rögtön bejelentést is tett a felfedezéséről. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság nyugat-zalai tájegységvezetőjét hívta, aki tudomása szerint egy madártetemet rögtön el is vitt a helyszínről. Az említett természetvédelmi szakember, Lelkes András ezt meg is erősítette, mint mondotta: a tetemet leadta vizsgálatra az illetékes hatóságnak, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih).
– Abban bíztam, hogy történik valami a madarakkal, de más feléjük sem nézett – tette még hozzá Sávoly Attila. – A Nébihet is hívtam, hátha attól felgyorsul az ügyintézés, de semmi. Naponta kijövök a tóra, csak azt látom, hogy egyre több a tetem. Valószínű, hogy madárinfluenza okozta az elhullásukat.
Az ugyancsak muraszemenyei Borsos Ferenc szerint talán negyven hattyú pusztulhatott el, s néhány további madár, vadkacsák és vízicsibék. A tetemekre folyamatosan rájárnak a ragadozók, emlősök és madarak egyaránt.
A szakhatóságok még nem reagáltak a bejelentésekre.