Úgy kezdődött, hogy Makai István, a Roma Polgári Tömörülés (RPT) elnöke kiállt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) elé, és közölte: a tárca egyik „magas beosztású munkatársa” telefonon megfenyegette. A minisztériumi ember – elmondása szerint – arra akarta rávenni, hogy ne tartson sajtótájékoztatót, mert ez nem lenne „egészséges sem rám, sem pedig az RPT-re nézve".
Újabb állami támogatások hiányában a közelmúltban bezárt az RPT fenntartásában működő csepeli Cigány Holokauszt Központ. Az intézmény szakmai és pénzügyi elszámolása a minisztérium asztalán van. „Ennek elfogadását függővé tették attól, hogy ma én itt tartok-e sajtótájékoztatót" – közölte Makai.
A tárcától kapott korábbi támogatás több mint 32 millió forint volt, szerinte ebből „pár százezer forintos visszafizetési kötelezettséget próbálnak érvényesíteni". Makai István állította, hogy minden egyes forintot a központ működtetésére, gazdálkodására fordítottak.
Mondanunk sem kell, az Emmi egész máshogyan ítélte meg a helyzetet. A Népszava megkeresésére válaszolva a tárca először is visszautasította a vádat, hogy megfenyegette volna a roma politikust.
Aztán: a minisztérium szerint az RPT további forrásokra nem pályázott, pedig megtehette volna, és a csepeli roma központba látogatók alacsony száma miatt ez indokolt is lett volna. A tárca úgy tudja, hogy 2015 szeptemberében, októberében, novemberében csupán 1-1 látogatója volt a központnak, az érdeklődők száma egy év alatt összesen is alig haladta meg a 600-at.
A támogatás nagy részét, mintegy 20 millió forintot ennek ellenére bérekre költött el az intézmény fenntartója, miközben nagyobb beruházás nem történt: felújításokra csupán 4,4 millió forintot költöttek. A tárca arra a megállapításra jutott, hogy a támogatás egy részét nem a szerződésnek megfelelően használták fel. Ezért felszólította a Roma Polgári Tömörülést a nem rendeltetésszerűen felhasznált támogatás visszafizetésére – hangsúlyozta a minisztérium.
Makai István nem hagyta annyiban, és tiltakozással reagált a minisztérium reagálására. Fenntartja, hogy megfenyegették. Továbbá: az Emmi szerinte elrugaszkodott a valóságtól.
„Tényszerűen szeretném megjegyezni, hogy 2015 októberében dokumentálhatóan 44 látogatónk volt, 2016 október 17-én a csepeli központ ezredik látogatóját is köszöntöttük” – szállt szembe a tárca adataival Makai.
Súlyos csúsztatás az Emmi részéről az is – folytatta –, hogy „szervezetünk nem tudott elszámolni a minisztériumtól kapott támogatással. Örömünkre szolgálna, ha az elszámolásunkkal kapcsolatosan is tényszerűek lennének”.
Az RPT elnöke úgy gondolja, hogy a „bérekkel kapcsolatos megjegyzés kisstílű, kicsinyes és megalapozatlan, hiszen egyes munkatársaink bére nem érte el a 230 ezer forintot. A minisztérium válaszával azt sugallja, hogy a roma intézményekben dolgozók minőségi szakmai és elkötelezett munkájáért nem jár bérezés. Nem hinném, hogy a minisztérium munkatársai társadalmi felelősségérzetből és szolidaritásból járnának be a munkahelyükre dolgozni.” A minisztérium „alaptalan vádaskodásait” a Roma Polgári Tömörülés visszautasítja.
A vitát a magunk részéről lezártnak tekintjük.