A szükséges összeg alig több, mint felét, 120 millió forintot szavazott meg a Fővárosi Közgyűlés a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) koncertjei számára 2017-ben. Ez az összeg 2013-ban még 270 millió forint volt. Mivel az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén 40 millió forinttal növelte a zenekar támogatását, a Fesztiválzenekar teljes tervének megvalósításához ebben az évben még 100 millió forint hiányzik.
Szenvedélyes hangú vélemények láttak napvilágot a BFZ fenntartásáról 2017 tavaszán. A közvélemény akkor értesült a zenekar állami támogatásának nagyságrendjéről, amikor nyilvánosságra került annak csökkentése. Fischer Iván, a BFZ zeneigazgatója igyekezett a lehető legvilágosabbá tenni, hogy mitől ennyire drága egy ilyen kaliberű zenekar fenntartása. „1983 és 1992 között egyetlen forint közpénztámogatást sem kaptunk. 1992-ben a főváros vezetői úgy döntöttek, hogy állandó, egész évben működő zenekarrá válhatunk, és ehhez szerény támogatást adtak. Sajnos ezt a kilencvenes évek inflációja elértéktelenítette, 2003-tól viszont a magyar állam is belépett a finanszírozók közé, a támogatás fokozatosan emelkedett. A munkát leginkább a második Orbán-kormány ismerte el, megértette, hogy a Fesztiválzenekarnak lépést kell tartania külföldi versenytársaival, és jelentősen megemelte az állami apanázst. Budapest ugyanakkor több lépésben csökkentett, a támogatás zöme lassacskán átvándorol a fővárostól a kultúráért felelős minisztériumhoz.
A Fesztiválzenekar léte tehát nem forog veszélyben, de nemzetközi versenyképessége igen. Mindig, amikor újra és újra felvetődik, hogy támogatását a többi, alulfinanszírozott hazai együttesével kellene összevetni, fellángol a vita. Ilyenkor viszonylag kevés figyelem fordul a célokra, amiért a Budapesti Fesztiválzenekar megalakult. Pedig szembe kellene nézniük azzal, hogy a legtehetségesebb hangszeres zenészek még mindig külföldre szerződnek. Szinte mindegyik vezető európai és amerikai zenekarnak van magyar tagja. Csak a Berlini Filharmonikusoknál négy magyar muzsikus dolgozik." - a Kossuth- és Prima Primissima díjas karmester, aki a francia Művészeti és Irodalmi Rend lovagja, és a Brit Királyi Zeneakadémia tiszteletbeli tagja, 2016 júliusában a Népszabadságban egész oldalas nyílt levélben tette közzé a konkrét számokat a támogatás csökkentése körül fellángolt vitákkal kapcsolatban.
A BFZ vezetősége a szerdai döntésre reagálva közleményben tudatja a kultúra kedvelőivel, hogy szeretne mindent megtenni azért, hogy a tervezett koncerteket, nevelési- és közösségi projekteket ne kelljen lemondania. Szeretnék megmenteni a TérTáncKoncertet, ahol idén már közel 600 hátrányos helyzetű gyereket várnak a Hősök terére, és az autista gyermekeknek és az időseknek szervezett koncertjeiket is.