A bükki faluban nagyszabású lovascentrum épül, 6,2 milliárd forintból. Az eredeti tervek szerint „csak” kétmilliárdot kóstált volna a központ, ez az összeg „tornázódott fel” aztán, több mint háromszorosára. A leendő, hatezer méző befogadására alkalmas nyitott stadion területén jelenleg is dolgoznak a munkagépek, a határidő szoros, elvileg idén, az év végére át kellene adni a beruházást. A szomszédságában lévő fedett lovardát tavaly tél elején nyitották meg nagy csinnadrattával, ám nem sokkal ezután a létesítmény be is zárt. A hivatalos indoklás szerint a szokásos garanciális javítások történnek, a fogathajtók szerint azonban ennél sokkal-sokkal nagyobb a baj.
Mutyigyanús háttér
A helyiek két okkal magyarázzák, hogy az eredeti kétmilliárdról megtriplázódott a beruházás összege. Az egyik verzió szerint a „plusz” pénzt úgyis „kiveszik belőle”, a másik szerint a korábbi összeg nem érte el Mészáros Lőrinc cégének - a Mészáros és Mészáros Kft.-nek - az „ingerküszöbét”. Annyiért nem szálltak volna ringbe az építésre kiírt pályázaton, amit aztán egyedüli versenyzőként meg is nyertek. Konzorciumi partnerként odaállt melléjük az érdekes tulajdonosi háttérrel rendelkező Euro Campus Kft., amelyet az FK Invest Kft.-n keresztül a korábbi SZDSZ-es Forró Zoltán, Demszky Gábor hajdani kabinetfőnöke, és az a Kovács Imre birtokol, akinek családja egyfajta „mellékbizniszként” kilenc trafikot szerzett meg Heves megye különböző településein, köztük például Szilvásváradon.
A „mutyigyanús háttér” persze nem zárta volna ki, hogy jó minőségű fedett lovardát építsenek a főösszegből, az erre a létesítményre szánt 1,9 milliárd forintból.
Ám a fedeles lovarda több sebből vérzik.
- Az nem elfogadható, hogy egyetlen nap alatt hatalmas lyukakat mélyítenek a talajba a fogatok, mint ahogyan az a novemberi versenyen történt – mondja ifjabb Bozsik József, aki február 13-ig az egyes- és pónifogathajtók szövetségi kapitánya volt, ám – épp a lovassportban tapasztalt anomáliák miatt - távozott a posztról. Szavai szerint néhány nappal ezelőtt a Gyula melletti Sióréten, ahol magánfinanszírozásban építettek egy fedeles lovardát, ugyanannyi fogatrajt volt, mint Szilvásváradon, s mégis jól vizsgázott a pálya. Szerinte azzal sem érvelhetnek az építők, hogy nem terveztek fűtést a most átadott épületbe, ez esetben ugyanis már a tervezéssel bajok voltak. Kaposváron van olyan fedett lovarda, amit fűtenek – a rendszert nem kell állandóan bekapcsolni, elég csak versenyek idején. A szilvásváradi novemberi nyitóünnepségen mindenki halára fagyott, van olyan jól menő egri vállalkozó, akinek teljes családja mindmáig nem tudott kikecmeregni a meghűlésből. Talán, ha beülhettek volna a nekik szánt VIP-páholyba, nem történik baj, a fontos emberek szekcióját ugyanis egy úgynevezett melegvető készülékkel még Szilvásváradon is fel tudják fűteni. Ebben a „boxban” azonban legutóbb a pályabíróknak kellett helyet biztosítani, másképp a dermesztő hidegben ők sem tudták volna didergés nélkül értékelni a versenyzőket.
Ifj. Bozsik József szerint hasznosabb lenne az állami milliárdokat inkább az utánpótlás nevelésére fordítani, hisz lassan elfogynak azok, akik a mostani versenyzők helyére léphetnének. A bükki falu ezen a téren is elmarad a többiektől: az utolsó saját, igazolt versenyzőjük épp az ő édesapja, Bozsik József volt, s már több, mint tíz éve nincs ott utóda. - A szilvásváradi ménesgazdaságnak inkább azzal kellene foglalkoznia, amihez hagyományosan a legjobban értenek: lótenyésztéssel. Egy ilyen gigaberuházás azon a környéken teljesen értelmetlen, az ország közepén, például Kecskeméten sokkal inkább betöltötte volna azt a feladatot, amire szánták – mondta.
A Mészáros és Mészáros Kft. építi a lovascentrumot
Megválaszolatlan kérdések
Egy ködös februári napon mi is elmentünk a lovardába. Minden ajtó zárva volt, az egyetlen nyitott kapun pedig az „Idegeneknek belépni tilos” felirat fogadott. Itt surrantunk be mégis, s két-három vasajtón keresztül sikerült is megközelíteni az egyik, vitatott talajú pályát. Bejáratánál – belül - méteres hókupac, a falak mellett lassan csordogált az olvadó víz. Bent az arénában a fűrészporos talajon tocsogott a nedvesség. Később belefutottunk egy itt dolgozó munkásba, aki szerint azért vizes a talaj, mert „direkt locsolják”.
Beszélgettünk falubeliekkel, a megkérdezettek zöme szerint felesleges pénzkidobás volt a lovarda.
- Harminc évvel ezelőtt, az itteni 1984-es fogathajtó világbajnokságon még tömve volt a pálya nézőkkel. Ma pár száz ember jön el egy ilyen rendezvényre. Teljesen felesleges volt hatezer férőhelyere tervezni a nyitott stadiont – mondta egy férfi, aki korábban a helyi állami gazdaságban dolgozott. Mások szerint gond, hogy eleve nem készült semmilyen hatástanulmány a létesítmény fenntarthatóságáról, egyáltalán: a létjogosultságáról.
- Azért került ide ez a beruházás, mert a fideszes parlamenti képviselőnk, Horváth László odavan a lovakért, maga is lovagol. Ha focizni szeretne, akkor stadion épült volna – mondta egy asszony, hozzátéve: helyben az a szóbeszéd, hogy a képviselő visszavonul, s a lovas centrumot vezeti majd.
Horváth László – akit Orbán Viktor 2011-ben bízott meg a Nemzeti Lovas Program elkészítésével és a végrehajtás koordinálásával – csak mosolygott, amikor a falubeli pletykákkal szembesítettük. Azt mondta, nem szándékozik felcserélni képviselői posztját, nem lesz belőle „lovas igazgató.” Szerinte a szilvásváradi létesítménnyel nincsenek nagyobb bajok, „nem talicskázták ki belőle a pénz”, s jelenleg csak az ilyenkor szokásos garanciális javítások folynak.
Többen attól félnek, hogy egy nagyobb esőzés nemcsak a lovardát mossa alá, hanem a most mellette épülő stadiont is. Itt a korábbi lovasversenyek idején gyakran hatalmas tócsák alakultak ki a pályán, s a vízelvezetés jelenleg sem megoldott. Szaniszló László polgármester szerint ezzel nem lesz gond, mert a falu saját beruházásban megoldja majd a vízelvezetést. Egyéb területen is gálánsnak bizonyult az önkormányzat: átengedték például a tulajdonukban lévő sportpályát és öltözőt a lovas centrumnak, s hamarosan ingyenes parkolóhelyeket is kialakítanak, hogy a megnövekedett vendégforgalmat kiszolgálják.
Kerestük Dallos Andort a szilvásváradi Állami Ménesgazdaság igazgatóját, s kérésére írásban is feltettük a kérdéseinket. Azt például, hogy végeztek-e hatástanulmányt a lovarda kihasználhatóságáról, s szerinte mikorra térül meg a közel 2 milliárdos beruházás? Megkérdeztük, miért nincs fűtés és szigetelés az épületben, s igaz-e, hogy a talaj alkalmatlan a fogathajtásra, mert miként az első versenyen, a kerekek feltépik a szigetelést? Végezetül arról is érdeklődtünk, elképzelhető-e, hogy a közeli patak nagyobb esőzések idején alámossa az épületet? Lapzártánkig hivatalos választ nem kaptunk. Telefonon – nem hivatalosan – Dallos Andor korábban azt mondta nekünk: a lovarda talaja később majd tömörödni fog, s alkalmassá válik a versenyekre. Fűtés azonban nem lesz, mert az egy vagyonba kerülne, az épület sosem termelné ki a rezsit, a jegyárak pedig az egekbe szöknének. Felvetésünkre, hogy akkor vajon mire lesz alkalmas az elvileg a téli időszakra is tervezett épület, azt mondta: a versenyen kívül a lovak trenírozására, s lovasoktatásra minden bizonnyal.
Honlapjukon jelenleg egyetlen márciusi program szerepel: Kappel Edit lovasoktató szeretettel várja ide egy háromnapos tréningre a „gondolkodó, tanulni vágyó, kezdő és haladó lovasokat.”
Fideszes „cicaharc”
Eredetileg úgy volt, hogy nem Szilvásváradon, hanem Izsákon építik meg az impozáns lovascentrumot – árulta el a Magyar Lovasszövetség egyik, neve mellőzését kérő tagja. A szövetség alelnöke az a Mondok József, aki maga is izsáki, s az elmúlt hetekben az uniós pénzek törvénytelen felhasználásával épült vadászházaival volt tele a sajtó. Informátorunk tudni véli, hogy a szilvásváradi lovasközpontot „nagyjából” az izsáki terv alapján igazították rá a helyi viszonyokra, s mivel szűkebb volt a hely, az ott eredetileg 10 milliárdosra tervezett beruházás itt „lecsökkent” 6,2 milliárdra. Izsák mellett szólt, hogy itt 2013-ban és 2014-ben is rendeztek európai-, illetve világversenyt, míg Szilvásvárad még mindig az 1984-es vb-nosztalgiájából él csupán, jelentős verseny évek óta nem volt itt.
Miként fogalmazott, „fideszes cicaharc” döntötte el, hogy nem a Lezsák Sándor által is támogatott Izsák, hanem a körzet fideszes képviselője, Horváth László által preferált Szilvásvárad javára billent a mérleg, így ő tűzheti majd kampányának kalapjára „bokrétaként” a lovasközpontot. Informátorunk szerint az sem véletlen, hogy Mondok József vadászházának „ügye” épp mostanság pattant ki, szerinte az ilyen történeteket rendszerint jól felfogott érdekből, belülről szokták kiszivárogtatni.
Játszótér nagyfiúknak
Lázár Vilmos a Magyar Lovassport Szövetség elnökeként is melegen üdvözölte a szilvásváradi beruházást. Ez még inkább érthetővé válik, ha hozzátesszük: a Lázár-Turisztika Kft. - ügyvezetője Lázár Vilmos és Lázár Zoltán – több, mint 317 millió forintos uniós támogatást nyert el négy évvel ezelőtt az általuk akkoriban megvásárolt, véletlenül épp a leendő lovascentrum tőszomszédságában lévő területen egy kemping és egy üdülőfalu létesítésére.
„Ez a projekt is elindult, elkészültek a tervek, a pályáztatás zajlik, jövő nyárra szeretnénk beüzemelni” – nyilatkozta Lázár Vilmos erről a projektről a megyei lapnak még 2013-ban.
A területen azonban egy kapavágás sem történt.
A falu polgármesterétől megtudtuk: a cég visszaadta az uniós támogatást, mivel a szoros határidőre nem tudták volna befejezni a beruházást. A polgármesteri hivatalban még mindig a Lázár-Turisztika Kft. szerepel a szilvásváradi 466-os helyrajzi számon jegyzett birtok tulajdonosaként, noha – miként utánanéztünk - a cégnyilvántartásban 2016. május 11-én törölték a címet, mint a kft. fióktelepét. A faluban úgy tudják – s ezt a polgármester is megerősítette -, hogy Lázárék birtoka nem része a lovascentrumnak. A helyiek szerint továbbra is az a terv, hogy itt üdülőfalu épül majd, bár olyannal is találkoztunk, aki biztosra mondta: a volt kemping területén a lovaknak alakítanak majd ki szálláshelyet.
Jutott pénz korábban a Szalajka-völgy bejáratától, s a lovascentrumtól alig néhány száz méterre fekvő 1,2 hektáros területen épült, 34 szobás, 76 férőhelyes, fitnesz és wellness központtal, fallabda pályával és uszodával felszerelt szállodára, valamint a hozzá kapcsolódó tizenhárom, családok elhelyezésére alkalmas apartmanházra is. Az egymilliárdos projektből 300 milliós volt az uniós támogatás. Halász Károly, a beruházás megvalósítását végző, egri székhelyű Trend Consulting Kft. többségi tulajdonosa – korábban a Heves megyei közgyűlés fideszes alelnöke – a 2006-os átadáskor az MTI-nek azt nyilatkozta: a cég tulajdonosai belföldi magánszemélyek, illetve a budapesti székhelyű CD Hungary Rt. Ez utóbbi, értékes ingatlanokkal rendelkező vállalatról közismert, hogy azt 2001. nyarán az akkori Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. adta el az Orbán Viktor jó barátja, a „videotonos” Garancsi István és Hernádi Zsolt által 20 milliós alaptőkével létrehozott Szinva 2001 Kft-nek. A szilvásváradi hotel építésének idején a nyilvános cégadatok szerint Garancsi István a CD Hungary Rt. vezető tisztségviselője volt.