Ilyenformán okafogyottá válhat a Momentum Mozgalom által kezdeményezett olimpiáról szóló fővárosi népszavazás, amihez a mozgalom több mint 266 ezer aláírást gyűjtött össze. "Nagyon sajnáljuk hogy kormány és Orbán Viktor megfutamodott 266 ezer, vagy akár sokkal több ember akaratától" - mondta lapunknak Papp Gergő. A mozgalom sajtószóvivője szerint kettős céljuk volt az aláírásgyűjtéssel: "egyfelől sikernek értékeljük, hogy elértük a pályázat visszavonását. Azt ugyanakkor nagyon sajnáljuk, hogy végre lett volna egy kérdés, egy gigaberuházás ahol a társadalom dönthette volna el, hogyan költsünk el több ezer milliárd forintot. Azzal, hogy Orbán Viktor és a kormány visszavonja a pályázatot, elvette ezt a lehetőséget a társadalomtól" - szögezte le Papp Gergő.
Nagyon sajnálják, hogy a kormányoldal így gáncsolta el a népszavazást, mert a Momentum Mozgalom tényleg ebben volt érdekelt - mondta Orosz Anna szerdán este a Gödör Klubban, ahol a Városért Egyesület meghívására végre közös asztalhoz ültek a 2024-es olimpia támogatói és azok, akik szerint még nincs itt az ideje annak, hogy Magyarország a játékok megrendezésére pályázzon. A Momentum egyik vezetője több órát vitatkozott, majd megtudta, miként döntött az Orbán-Tarlós-Borkai trió. Erre reagálva Orosz azt mondta: ebből is látszik, hogy a kormány nem érti a demokráciát, a Fidesz pedig nem érti az embereket. "Előbb kellett volna felébredni, nem most vitatkozni az olimpiai pályázatról. Ha lesz népszavazás és az emberek nemet mondanak a budapesti pályázatra, vállalni kell a felelősséget azoknak, akik ezt erőltették" - figyelmeztetett még a pályázat-visszavonásról szóló döntés előtt Török Ferenc öttusázó. A kétszeres olimpiai bajnok a vitaesten is a népszavazás mellett érvelt, míg Mizsér Attila, a budapesti pályázat sportigazgatója és Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Olimpiai Mozgalom elnöke is arról beszélt: igenis van esély, s jó is lesz az olimpiarendezés. Horváth Csaba, az MSZP várospolitikusa, az egyesület elnöke moderátorként ezúttal csak kérdezett, de a vita felvezetőjében azért egyértelművé tette: a közösségi oldalukon indított szavazáson az 58 százalék mondott nemet a 2024-es budapesti olimpiára. - F.Á.
Miután várhatóan a fővárosi közgyűlés és a MOB is visszalép az olimpiai rendezéstől, a népszavazás várhatóan valóban okafogyottá válik. Hiába gyűjtött tehát a Momentum Mozgalom az ellenzék segítségével a szükségesnél csaknem kétszer több aláírást, a referendumot mégsem rendezik meg. A Momentum népszavazási kérdése ugyanis úgy hangzik: "Egyetért-e ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata vonja vissza a 2024. évi olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére irányuló pályázatát?"
Borkai Zsolt MOB-elnök végül beállt Orbán Viktor és Tarlós István véleménye mögé FOTÓ: VAJDA JÓZSEF
A Momentum Mozgalom kérdés pontosan arra irányul, hogy a fővárosi önkormányzat vonja vissza olimpiai pályázatát. Így ha Tarlós István, miután Orbán Viktor kormányfő és Borkai Zsolt MOB-elnök is támogatja ebben, pontosabban a fővárosi közgyűlés visszavonja a pályázatot, nincs miről voksolni. Jogilag lehetséges, hogy a Fővárosi Választási Iroda, amely jelenleg is ellenőrzi az aláírásokat, felhagy a számlálással. Ám valószínűbb, hogy a szükséges 138 ezer aláírásig számol az FVI, amely ezután - a nyolc napos jogorvoslati határidő után - tájékoztatja a főpolgármestert erről. Ha a közgyűlés a jövő héten visszavonja a pályázatot, miközben a számlálásra 45 nap áll rendelkezésre, a főpolgármester vélhetően jogorvoslatot nyújt be a helyi törvényszéknek, amely kimondhatja, hogy a népszavazás okafogyottá vált. A törvény szerint ugyanis az aláírások meglétét a jogorvoslat lezárulása után 8 napon belül bejelentik a főpolgármesternek, ő pedig ezt bejelenti a fővárosi közgyűlésnek. A közgyűlés pedig 30 napon belül dönthet a népszavazás kiírásáról. Mivel addigra a közgyűlés már döntött a pályázat visszavonásáról, a bíróság juthat szerephez.