A vita amiatt alakult ki, mert nem tudták eldönteni, hogy ha egy verseny nem része a hivatalos programnak, de a résztvevő sportolók a faluban laknak, a Világjátékok logójával díszített pályán mennek és ugyanolyan érmeket kapnak, mint a többiek, akkor jár-e nekik a jutalom. Egy 2013-as kormányrendelet alapján megkaphatják az olimpiai jutalmak felét: az aranyért 17,5 millió forint, az ezüstéremért 12,5 millió, a bronzért 10 millió, míg a negyedik, ötödik, hatodik helyezésért 7,5 millió, 5 millió és 4 millió forint jár nekik. A MOB viszont arra hivatkozva nem utalta át az összegeket, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) nem biztosította az ehhez szükséges állami forrást.
A MOB kezdetben azt kifogásolta, a maratoni kajak-kenu szakág versenyzői meghívásra vettek részt a viadalon, ami nem teljes jogú az állandó szakágak sportolóihoz képest. A perelő kajakosok viszont fel tudták mutatni az IWGA (International World Games Association) elnökének és főtitkárának megerősítő levelét, amely szerint ugyan meghívásos, de teljes jogú sportág tagjaként vettek részt a versenyen.
Ezek után a MOB elnöksége úgy döntött, hogy jár a jutalom a sportolóknak, ám ezt a döntést a minisztérium jogellenesnek találta, s emiatt nem is fizetett. A maratoni kajak-kenusok még Orbán Viktor miniszterelnököt is megkeresték levélben, de nem jártak sikerrel. Így a kialakult helyzet miatt a sportolók beperelték a MOB-ot, s a Fővárosi Törvényszék bírája úgy látta, hogy a MOB-nak kell kifizetnie a maratoni kajak-kenusoknak járó jutalmakat: összesen 216 millió forintot és annak kamatait.
Lapunk telefonon megkereste a MOB-ot, s azt az ígéretet kaptuk, hogy írásban feltett kérdéseinkre választ kapunk, ám eddig mindez nem történt meg.