A másik "Momentum": Orbán álmának vége című írásában a szerző felidézi, hogy Fürjes Balázs, a budapesti olimpiai pályázat vezetője tavaly nyáron egy külföldi újságíróknak tartott tájékoztatón arról beszélt, hogy kell egy lendület, egy momentum a tervek megvalósításához. Ironikus módon éppen a Momentum nevet viseli a kezdeményezés, amely valószínűleg megbuktatta a pályázat ügyét. A döntő szót, mint Magyarországon gyakorlatilag minden kérdésben, Orbán Viktor miniszterelnök mondta ki, aki arról beszélt, hogy kérdéses a pályázat sikere. A terv küszöbönálló feladásának legbiztosabb jele az, hogy a Fidesz máris elkezdte a vitát a kudarcért viselt felelősségről - írja a cikk.
Az Orbánnal szemben álló, de a baloldali pártokból kiábrándult emberek már a kormányfő kihívójaként tekintettek a Momentum-alapító Fekete-Győr Andrásra. Függetlenül attól, hogy ez valós lehetőség-e, Orbánnak nyilvánvalóan nem akaródzik vállalni egy népszavazás erőpróbáját. A kormányfő az olyan referendumokat kedveli, amelyek témáját saját maga jelölte ki, mint például a migráció ügyében tartott tavalyi szavazás, és az érvénytelenség miatt az is csak félsiker volt - emlékeztet a FAZ tudósítója.
Az olimpia témája sokáig politikai üzemanyag volt a kormány számára, a munkahelyteremtés és az infrastruktúra fejlődése mellett a a nemzeti büszkeség és egység erősödését is remélték a projekttől. Azonban most már inkább a költségekről és a korrupcióról esik szó. Az, hogy az esetleges pályázati győzelem révén induló beruházásokból mindenekelőtt a Fideszhez közel álló vállalkozók profitálnának, népi bölcsességnek számít Magyarországon, ahol a labdarúgó stadion kifejezés már-már a korrupció szinonimája, és egy ilyen típusú közéleti vita kibontakozásához Orbánnak nemigen fűződhet érdeke egy évvel a parlamenti választások előtt - következtet a cikkíró.