bíróság;kétharmad;perrendtartás;szuperbíróságok;perrendtartási törvény;

- Saját bíróság nélkül maradt a Fidesz - Hiányzott a kétharmad

Kétharmados támogatás híján úgy kellett kedden elfogadniuk a kormánypárti képviselőknek a korábban alaptörvény-ellenesnek minősített közigazgatási perrendtartási törvényt, hogy abban már nem szerepeltek a "szuperbíróságok". Mint ismert, a Fideszben - nagy vitákat, tiltakozást kiváltva - szűk egy éve kezdték szervezni, hogy létrehozzanak egy új testületet, amely a kormánypárt számára "politikailag érzékeny" ügyekben dönthetne.

Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter a Népszavának elmondta: "Nyilvánvalóan a kormánypárt a független bírósági döntésekkel szembeni elégedetlenségén alapult a konstrukció. Ebben a testületben olyan, a közigazgatásban szocializálódott személyek döntöttek volna, akiknél az aktuális hatalomhoz való hűség a fő szempont".

Azonban a bírói testületből komoly ellenállást fejtettek ki az ötlettel szemben, így tavaly novemberre eldőlt, hogy nem lesznek közigazgatási különbíróságok. Ekkor a kormánypárt azzal kísérletezett, hogy a rendes bírósági renden belül a Fővárosi Törvényszék legyen a közigazgatási felsőbíróság, és oda utalta volna többek között a Magyar Nemzeti Bank, a Médiahatóság eljárásával, illetve a választási bizottságok közigazgatási tevékenységével kapcsolatos pereket.

A törvényjavaslatot a kormánytöbbség decemberben el is fogadta, bár ezzel törvényt sértett: a Törvényszéket többletjogosítvánnyal ruházták fel, ezt azonban csak kétharmados döntés nyomán tehették volna meg.

Bárándy Péter azt mondta, elképzelhető, a kormánypárt az utolsó pillanatig arra számított, hogy sikerül maga mellé állítani néhány képviselőt az ellenzékből. Ilyen képviselő azonban nem akadt, Áder János államfő pedig nem írta alá a megszavazott törvényt, hanem az Alkotmánybíróság elé utalta azt. Miután a taláros testület kimondta a változtatás alkotmányellenességét, a kormánypárt a keddi ülésnapon kénytelen volt megszavazni, hogy a hagyományos törvényszékek illetve Kúria dönt a közigazgatáshoz kapcsolódó ügyekben.

Harangozó: Orbán a nemzetbiztonsági kockázat
Feljelentést tesz a szocialista párt az ukrán útlevél-ügyben - jelentette be Harangozó Tamás képviselő. Sajtóértesülések szerint ukrán bűnözők ezrei juthattak be Magyarországon keresztül az EU-ba a kárpátaljai magyarok papírjaival. - "És még önök védenék meg Európa határait?" - tette fel a kérdést Harangozó Tamás tegnap a kormánytöbbségnek a Parlamentben. Harangozó szerint ma Orbán Viktor és kormánya jelent nemzetbiztonsági problémát Magyarországnak.
Az LMP a nemzetbizontsági és külügyi bizottság elé citálná Szijjártó Pétert külügyminisztert és Fazekas Sándort, a földművelésügyi tárca vezetőjét a moszkvai vízumgyár ügyében. Tarsoly Csaba, volt Quaestor-vezér az ellene folyó büntetőügy tárgyalásán ugyanis azt állította: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vetette fel a számos visszaéléssel meggyanúsított moszkvai vízumközpont létrehozását. A Külügyminisztérium sajtófőnökének a nyilatkozata szerint viszont Szijjártó Péter miniszteri időszaka alatt semmilyen visszaélés nem történt a vízumkiadás során.



Tizenegyre nőhet a munkaszüneti napok száma, ha az Országgyűlés elfogadja az emberi erőforrások miniszterének törvényjavaslatát arról, hogy nagypénteken ne kelljen dolgozni. Az ellenzék nem zárkózik el ettől, sőt, karácsony napját is munkaszüneti napnak nyilvánítanák.