Yucel a Welt riportere, közel egy hete van a török hatóságok őrizetében, tegnap az ügyészség egy héttel meghosszabbította fogvatartását. A török származású riporter az első német újságíró, akit a tavaly júliusi puccskísérlet utáni szükségállapot során őrizetbe vettek. De nem ő az első külföldi, török ellenzéki újságírók közül pedig sokan kerültek hasonló helyzetbe. A Committee to Protect Journalists, az újságírók jogi és munkakörülményeit követő hálózat decemberi nyilatkozata szerint (ekkor egyszerre több ellenzéki török újságírót tartóztattak le) Törökországban több médiamunkás van rács mögött, mint bárhol a világon. Hivatalosan 81-en, mindnyájukat államellenes bűncselekménnyel vádolnak, de a szervezet becslése jóval magasabb a valós szám.
Az Európai Parlament már tavaly októberben azt követelte Ankarától egy állásfoglalásban, hogy bocsássák szabadon „a meggyőző bizonyíték nélkül fogva tartott újságírókat”. A Török Újságíró Szövetség és az Európai Újságíró Szövetség ekkor úgy tudta, hogy a puccskísérlet óta legalább 99 újságírót, írót tartóztattak le, 330 sajtóigazolványt vontak be, 100 médiaorgánumot zártak be és 2300 médiában dolgozót bocsátottak el. A letartóztatottak nem kaptak ügyvédet és embertelen körülmények között tartják őket fogva, állítja a két szövetség.
Tegnap a puccskísérlettel kapcsolatos perek is folytatódtak, 18-an ültek a vádlottak padján. A vádlottakat a nemzeti hősnek tekintett Omer Halisdemir altiszt halála ügyében vonják felelősségre. Ő volt az, aki „megváltoztatta” az eseményeket azzal, hogy lelőtte Semih Terzi puccsista tábornokot. A vádlottak többszörös életfogytiglani börtönbüntetésre számíthatnak gyilkosság és az alkotmányos rend megdöntésének kísérlete miatt.