Nemzeti ügyből pártügy lett, és a pártügyeknek mindig bizonytalan a sorsa - válaszolta a Népszavának a parlament folyosóján Orbán Viktor az olimpiarendezést firtató kérdésre. A miniszterelnök szerint most azon kell dolgozni, hogy a pártügyből ismét nemzeti ügy legyen az ötkarikás játékokból. Többet azonban nem volt hajlandó mondani a témában, sőt, a Ház első tavaszi ülésnapján, napirend előtti felszólalásában sem tett említést - még az ellenzéki frakcióvezetők unszolására sem - a Momentum Mozgalom sikeres aláírásgyűjtéséről, így a 2024-es olimpiarendezésért benyújtott magyar pályázat várható vesztéről.
"Ha Orbán Viktor tényleg a nemzetére emelné vissza a pártügyek szintjéről az olimpiát, - amelyre egyébként ő maga silányítja, hiszen 260 ezer állampolgári aláírást tekint semmisnek -, akkor ideje lenne meghallania a követelést: csakúgy, mint a kétes célú és eredményű kvótareferendum ügyében, a budapesti olimpiarendezés kérdésében is írjon ki a kormány országos népszavazást" - reagált a kormányfő szavaira lapunknak Molnár Gyula. Az MSZP elnöke emlékeztetett: pártja a kezdetektől amellett érvel, hogy egy ilyen súlyú, az emberek életét valóban közvetlenül érintő, mintegy 3 ezer milliárd forintos költséggel tervezett ügyben ki kell kérni a választópolgárok véleményét. "Mi is azt mondjuk, amit Orbán, hogy ez nemzeti ügy, de akkor hadd döntsön végre tényleg a nemzet: akarnak, vagy nem akarnak olimpiát rendezni" - fogalmazott Molnár.
Semmiképpen sem bízná azonban a "népre" Orbán Viktor, vagy épp a Fidesz a döntést, sőt, úgy tűnik, Tarlós István is leginkább azért táncolna vissza, hogy megakadályozhassák a nép közvetlen véleménynyilvánítását a kérdésben. A főpolgármester ugyanis, miután cáfolni kényszerült, hogy - mint azt az atv.hu legalábbis közölte - Tarlósnak újrajelölést kínált az olimpiai balhé elviteléért a kormányfő, igyekezett indulatosnak mutatkozni. Kijelentette például, "nem mi találtuk ki az olimpiát, és nem fogom eltűrni, hogy a fővárossal vitessék el a balhét" - mondta lapunknak, majd pedig máshol arcátlanságnak nevezte a Fidesz frakcióvezetőjének nyilatkozatát, amely szerint a pályázat Budapest ügye. Kósa Lajos pénteken beszélt erről, miután több mint negyedmillió aláírás gyűlt össze a népszavazáshoz. Hétfőn már azt közölte, senki sem akarja a fővárost magára hagyni.
Egyébként a Fővárosi Közgyűlés szerdán ülésezik, s Tarlós korábban azt közölte, akár már dönthetnének is a pályázat visszavonásáról, noha ennek nem nagy a realitása. Már csak azért sem, mert a felelősség valóban korántsem csupán a fővárosé ebben a kérdésben: a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) chartájának 27 paragrafusa, 4. bekezdése ugyanis kimondja: "a Nemzeti Olimpiai Bizottság kizárólagos hatáskörébe tartozik annak a városnak a kiválasztása a saját országában, amely pályázatot nyújthat be az Olimpiai Játékok megrendezésére." Magyarán a fővárosnak nemcsak a pályázat beadására, illetve visszavonására nem lett volna egyedül jogköre, illetve felelőssége, de már az is a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) hatáskörébe tartozott, hogy egyáltalán szóba jöhessen Budapest, mint felmerülő helyszín. Ráadásul az olimpiai charta szerint "Az Olimpiai Játékok rendezési jogáért versengő jelentkezést a NOB szervezetéhez történő beérkezésétől számítva, a jelentkező város országának Nemzeti Olimpiai Bizottsága felügyeli, és egyetemlegesen felel a jelentkező város jelentkezésével kapcsolatos tevékenységéért, illetve a körülményekre tekintettel a város Olimpiai Játékok rendezéséért benyújtott pályázatáért". Ha tehát a fővárosi közgyűlés határozatot, vagy állásfoglalást is hozna arról, , hogy a maga részéről az olimpiai pályázat visszavonását szorgalmazza, ez csak egy hasonló tartalmú MOB határozattal érvényes.
Borkai Zsolt és az általa vezetett MOB nem sokat ad a társadalmi párbeszédre – kötik az olimpiarendezéshez a karót FOTÓ: SZALMÁS PÉTER
Márpedig a MOB nem kívánja visszavonni a pályázatot. Noha lapunk megkereséseire nem válaszolt, a MOB hétfő este állásfoglalást tett közzé, mely szerint továbbra is kiállnak Magyarország olimpiai pályázata mellett. "Vannak nemzeti ügyek, amelyek politikától függetlenek kellene, hogy legyenek!" - tudatta maga Borkai Zsolt, aki ezután "független köztestület" elnökeként az ellenzéki pártokat ostorozta azért, mert azok szinte mindegyike támogatja, hogy legyen népszavazás az olimpia ügyében. "A MOB alapszabályában rögzítve van, hogy feladata és célkitűzése elősegíteni, hogy egyszer saját országa olimpiát rendezhessen" - írták többek között, hozzátéve: a MOB mint a NOB "hazai partnere, a pályázat szakmai oldalát képviselő civil köztestületként a jövőben is mindent megtesz annak érdekében, hogy előmozdítsa és segítse, hogy Magyarország mihamarabb olimpiának adhasson otthont" - fogalmazott Borkai, aki ezután azon kesergett: a jelenlegi közéleti vita nyomán minimálisra csökkent az esélye annak, hogy Budapest nevét mondják ki Limában szeptemberben. Vele szemben a Budapesti Olimpiai Mozgalom már visszakozott, s állították: a 2024-es pályázat politikai és társadalmi támogatottsága különböző okok miatt megbomlott. Szerintük ugyanakkor a kormánynak, a fővárosnak és a MOB-nak az a közös feladata, hogy mihamarabb orvosolja az ehhez vezető okokat, és találja meg a politikai egységhez visszavezető utat, megerősítve azt egy népszavazással. "Ha ez valami oknál fogva már nem lenne lehetséges a 2024-es pályázat vonatkozásában, akkor deklaráltan 2019-re kell egy olyan politikai konszenzust teremteni az olimpia ügyében, amely lehetővé teszi, hogy a magyar főváros a 2024-es pályázat tapasztalataival és eredményeivel gazdagabban, valamint nem utolsó sorban a hibákból tanulva, még esélyesebben vághasson bele a 2028-as olimpiai játékok pályázati szakaszába".
Egyébként forrásaink szerint a szerda reggel 9-re összehívott közgyűlési ülés előtt, már kora reggelre berendelte a főpolgármester a fideszes kerületvezetőket. Ugyanakkor azon az egyeztetésen állítólag csupán a budapesti költségvetésről lesz szó, a kormánypártiak ugyanis minden évben szokták egységesíteni álláspontjukat a fővárosi büdzséről szóló vita előtt. A szerdai fővárosi közgyűlésen azonban még lehetnek meglepetések, elsősorban azért, mert Tarlós felkérte Borkait, valamint Fürjes Balázst is, hogy szólaljanak fel a közgyűlés előtt. A budapesti olimpiai pályázat vezetője egyébként a napokban lényegében már kiállt a pályázat mögül.
Akár bele is állhatnának
Az internetadó és a vasárnapi boltzár esetén is hirtelen meghátrált a kormány, és azt próbálták mutatni, hogy "értjük a nép hangját, akaratát, szavát." Most is ez a valószínű - mondta a Népszavának Kiss Ambrus. A Policy Agenda vezető elemzője szerint Orbánék akár bele is állhatnak a történetbe, elővehetik a szokásos paneljeiket, miszerint ők jót akartak, de a nemzetellenes, liberálisok tehetnek mindenről. A szakember szerint azonban erre kicsi a sansz, hiszen a tavaly októberi kvóta-referendumon sem sikerült 40 százalékosnál nagyobb részvételt produkálni, pedig a kormánypárt abba mindent beletolt. Kiss szerint ráadásul még az a váratlan forgatókönyv sem jönne jól a Fidesznek, ha egy érvényes népszavazást sikerülne tartaniuk az olimpia mellett. Ebből sem következne ugyanis, hogy mi kapjuk az olimpiát, akkor pedig Orbánék saját választói is feltennék a kérdést, hogy minek kellett ennyire beleállni.