Parlament;Országgyűlés;parlamenti ülés;

Az Országgyűlés plenáris ülése  MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

- Fagyos hangulat a Parlamentben

Ez az a ház, ahol semmi sem változik, ez az a ház, ahol 2010 óta áll az idő - jutott eszébe a tudósítónknak tegnap, a parlamenti ülésszak nyitónapján. Elegáns képviselők, szakértők siettek a folyosókon, de a levegő bent fagyosabb volt, mint kint a Kossuth téren.

A kormánypártiak a tavaszi parlamenti nyitány napján is láthatóan kerülték az ellenzékieket, noha sokan december közepe óta nem is találkoztak egymással. Pedig boldogabb években, ebben a Házban a nyári vagy a téli szünet után a képviselőnők recepteket cseréltek, szünidei fotókat mutogattak egymásnak a büfében, a férfiak kártyacsatákról, sportról beszélgettek, és nem számított, ki melyik frakcióban politizál. Azután az ülésteremben - ahogy elvárható - korholták egymást, számon kérték a kormánypártiak hibáit, de nem építettek falat maguk köré. Ez mindenki számára természetes volt. Először az első Orbán-kormány idején nézték rossz szemmel, ha egy fideszes áttéved az ellenzéki folyosóra, de akkor még mertek renitenskedni.

Tegnap hiába öltöttek elegáns ruhát a képviselők, semmi nem jelezte, hogy új évad kezdődött. A kormánypártiak unottan ültek a helyükön, csak a miniszterelnöki beszéd közben kialakult újabb Orbán-Vona csörte dobta fel kicsit őket. Orbán Viktor napirend előtti felszólalása idején kiürültek a folyosók, és a miniszterelnök viszontválaszáig csupán egy két szocialista hagyta el az üléstermet. Azután, hogy a "főnök" távozott, a kormánypárti padsorokban hirtelen sok lett az üres szék, pedig interpellációs időszakban szavazni kell.

Azért történt olyasmi, amire tavaly október óta ritkán került sor: a DK képviselői részt vettek az ülésen. Amikor a Népszabadság kiadását felfüggesztették, az ellenzéki párt bejelentette, ez volt az utolsó csepp a pohárban, tovább nem működnek együtt Orbán rendszerével, csupán a kétharmados szavazásokra mennek be a Házba. Miután tegnap a fideszes Pócs János mentelmi ügyéről kellett kétharmados többséggel dönteni, a DK képviselői is nyomtak gombot. A kormánypárti honatyát természetesen végül nem adta ki a parlament.

Az olimpiai népszavazási aláírásgyűjtéssel váratlanul nagy sikert arató Momentum Mozgalom hosszú távra tervez. Fekete-Győr András jogász, a párttá alakulás előtt álló civil szervezet elnöke öngyilkos taktikának tartja az ellenzéki összefogást.