Elmondta, Washington és az EU közös értékrendet képvisel. Az Unió és az Egyesült Államok közötti viszony azóta feszült, hogy Donald Trump dicsérettel illette a britek döntését az EU-ból való kilépésről. Januárban azt is hozzátette, további uniós tagállamok követhetik London példáját.
Trump alelnöke hitet tett az EU-val folytatandó szabadkereskedelem mellett is. Biztosította az európai partnereket arról, hogy az Egyesült Államok az EU teljes értékű partnere a terrorellenes harcban. Szerinte még hatékonyabb adatcserére van szükség hazája és Brüsszel között ahhoz, hogy nagyobb sikerrel vegyék fel a harcot a radikális iszlamistákkal szemben.
Donald Tusk utalt arra, az egységes Európának Washington „félreérthetetlen” támogatására van szüksége. Szerinte Pence szavai „sokat ígérőek a jövő szempontjából”. Tusk és Pence végig szívélyes volt egymással, kérdés azonban, Donald Trump amerikai elnök is elkötelezi-e magát ily mértékben Európa mellett áprilisban, amikor részt vesz a G7-ek olaszországi csúcstalálkozóján.
Pence meggyőződését fejezte ki, hogy a Kremlhez fűződő viszonyt illetően sikerül közös nevezőre jutni az EU-val. Az amerikai elnök felszólította Moszkvát, vessen véget a véres kelet-ukrajnai konfliktusnak. Mint mondta, hazája felelősségre vonja Oroszországot Ukrajna kapcsán, s elvárja a Kremltől a minszki megállapodás pontjainak megtartását. Mind Kijevet, mind az oroszbarát lázadókat felszólította a tűzszünet tiszteletben tartására. Közölte, segítséget nyújtanak a NATO keleti határának megerősítéséhez, s meg akarják akadályozni: Moszkva új határvonalakat húzzon a térségben.
Tusk az észak-atlanti szövetség ügyében kijelentette: a NATO nem elavult dolog, amint azok az értékek sem, amelyeken alapszik. Hozzátette, minden más kérdésről lehet vitázni, így a szövetség finanszírozásáról is. (Trump egy lapinterjúban nevezte elavultnak a NATO-t). A délutáni órákban az amerikai alelnök az észak-atlanti szövetségnél vizitált.
Pence Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével is megbeszéléseket folytatott. „Ez nem az a pillanat, amikor az Egyesült Államok és az EU összekülönbözik egymással” – hangoztatta Juncker. Hozzátette, közös elkötelezettségre van szükség a védelmi kiadások emeléséhez. Pence kifejtette, örül annak, hogy „átfogó vita” indulhat minden olyan témában, „amely előrevezet bennünket”.
Hétfő délelőtt több ezren tüntettek Brüsszelben Trump ellen. „A klímaváltozás nem alternatív tény” – szerepelt transzparenseiken. Elsősorban amiatt tiltakoztak, hogy az amerikai elnök jelezte: kilép a párizsi klímaegyezményből. A tüntetők Trump bevándorlási politikáját is bírálták, egyben a nők jogainak elismerését követelték.