vagyongyarapodás;Mészáros Lőrinc;

Fácánvadászat - Illusztráció/Thinkstock

- Jól tejelő céget vett Mészáros Lőrinc

Egy szekszárdi, a Népszabadság bezárásában is részes, fideszes kötődésű befektetőcsoporttól Mészáros Lőrinc vette meg az igen jól tejelő békési Hidasháti Mezőgazdasági Zrt.-t. A miniszterelnök falvának vállalkozó szellemű polgármestere állítólag már tavaly is a tényleges gazdaként járt-kelt a helyszínen.

Ténylegesen is "nevére vette" a Murátó Mezőgazdasági Zrt.-t a miniszterelnök-közeli Mészáros Lőrinc - hívja fel a figyelmet az Átlátszó. Az eddigi tulajdonos a szekszárdi Fideszhez köthető Status Capital Zrt. volt, az új hivatalos gazda pedig a Mészáros Lőrinc többségi tulajdonában álló Búzakalász 66 Felcsút Mezőgazdasági Kft. 

A Békés megyei Murátó lényegében egy leányvállalatát működteti, az ugyanott bejegyzett Hidasháti Mezőgazdasági Zrt.-t. A leginkább állattartással-tejtermeléssel, vetőmag-feldolgozással és növénytermesztéssel foglalkozó társaság 2015-ben 1,7 milliárdos árbevétel mellett százmilliós nyereséggel örvendeztette gazdáját, amiből az közel hetvenmilliót fel is vett.

A közelből még közelebb
Az Opimus által 2013-ban alapított, a békési térség legnagyobb tojástermelőjeként ismert Csabatáj 2015-ben az Opimus egyik fő részvényese, a Status Capital kezébe került. Idén januárban viszont - legalábbis az Átlátszó idézte tőzsdei bejelentés szerint - azt az Opimus visszavásárolta azt. (Ennek az elektronikus cégkivonatban még nem leltük nyomát.) A mezőgazdasági társaság stabilan évi kétmilliárdos forgalom mellett százmillióhoz közelítő hasznot hoz.

A Hidashát az első Orbán-kormány által 2002-ben baráti kezekbe privatizált tucatnyi állami gazdaság - az úgynevezett "piszkos tizenkettő" - egyike. Ekkor 50 évre kapott földbérleti jogot, ami tehát 2052-ben - 35 év múlva - jár le. A több ezer hektár után járnak állami és uniós támogatások is. A Hidasháthoz tartozik a bélmegyeri Kárász-kúria, 13 hektárnyi birtokkal. A vadászkastélyban jelenleg 17 szobával, két apartmannal működő, wellneszrészleggel felszerelt elegáns szálláshely és étterem működik. A téli idényben fácán- és vaddisznó-„nagyterítéket”, utóbbira zárt vadászati lehetőséget biztosítanak.

A Murátó - azaz a Hidasháti - 2013-ig a bebukott Buda-Cashben érdekelt vállalkozók tulajdonában állt. A csődből vette meg a hazai tőkepiac üstököse, a Phylaxia 1912. Holding Nyrt.-ről épp az idő tájt átkeresztelt, tőzsdén jegyzett Opimus Group. A Murátót vezető Csák Gyula korábban Szeghalom önkormányzatánál képviselte a Fideszt. A Murátó-Hidasháti korábbi testületeiben számos más Fidesz-kötődésű vezető is felfedezhető.

A Murátó mostani eladója, vagyis a Status Capital egy szekszárdi-pécsi illetőségű befektetőcég. Egyik vezetője és áttételes tulajdonosa, Kerekes Csaba a város korábbi fideszes önkormányzati képviselője, egyszersmind frakcióvezetője volt. A Status Capital egyik anyacége egy áttételen keresztül az építőipari profilú Metmark Kft., amelynek egyik korábbi tulajdonosa Ács Rezső, Szekszárd jelenlegi fideszes polgármestere. Ács Rezső 2010-2011 között a Status Capital felügyelőbizottságát is erősítette.

Stróman, strómanabb, legstrómanabb
A Status Capital a tőzsdén forgó Opimus Group egyik legnagyobb, külön is feltüntetett résztulajdonosa. Vagyis 2015-ben a Murátót saját leányvállalatától vásárolta meg. Az Opimust rendre Mészáros Lőrinc-közeliséggel vádolják, amit a miniszterelnök falvának polgármestere egyelőre tagad. A Hidasháti dolgozói már tavaly arról számoltak be az Átlátszónak, hogy Mészáros Lőrincék tényleges tulajdonosként járnak-kelnek a területükön. Ezek szerint tehát a Status Capital se állhat túl távol Mészároséktól.


Fideszesek a Népszabadságot bezáró cég vevője mögött

Mint emlékezetes, néhány héttel a Népszabadság tavaly októberi bezárása után az Opimus Group vette meg az azt kiadó Mediaworksöt az osztrák Heinrich Pecinától. Azt a kérdést, hogy az Opimuson keresztül végtére is Mészáros Lőrinc - vagyis a miniszterelnök közvetlen környezete - vásárolta volna fel a nagymúltú lap megszüntetőjét, a felcsúti polgármester rendre elhárítja. Az azonban cáfolhatatlan, hogy a Népszabadságot bezáró cég vevőjének egyik legnagyobb jegyzett részvényese mögött több fideszes politikus áll.

A Tiszán levonult a jeges árhullám, így hétfőre Magyarországon mindenhol visszavonták az árvízvédelmi készültséget. A belvízzel elöntött területek nagysága is fokozatosan csökken - derül ki az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) hétfői közleményéből.