Kereken cáfolt a főpolgármester a Népszavának, hogy bármilyen megegyezés lenne közte és a kormányfő között az olimpiai pályázat ügyében. Tarlós István lapunknak jelezte: a hét közepén újra találkozik Orbán Viktorral. „Budapest két dolgot tehet: vagy megoldjuk közös erővel, vagy elfelejtjük az egészet. Ám a végtelenségig nem lehet húzni az időt” – mondta lapunknak a főpolgármester.
Orbán már a múlt hét végi visegrádi frakcióülésen kiadta a híveknek az új jelszót: a Momentum Mozgalom tagjai és az ellenzéki aláírásgyűjtők „Párizs és Los Angeles ügynökei”. A miniszterelnöki felszólítás nem maradt válasz nélkül. A kormánypárti Békemenetek egyik fő arca, Stefka István, a Pesti Srácok lapigazgatója úgy fogalmazott: az, hogy a Momentumnak sikerült ennyi aláírást összegyűjtenie, azt mutatja, hogy „súlyos a helyzet”. Stefka épp ezért meglebegtette, hogy egy olyan Békemenetre lehet szükség, „ami végleg elveszi a kedvüket ettől az egész Magyarország elleni kampányolástól.”
Az ATV ugyanis úgy értesült: újra megkaphatja a Fidesz támogatását és indulhat főpolgármesteri székért Tarlós István, ha elvállalja, hogy a főváros nevében visszavonja Budapest olimpiai pályázatát. Mint emlékezetes, a visegrádi Fidesz-frakciógyűlésről már a múlt hét végén kiszivárgott, hogy Orbán azt a tanácsot adta a fideszeseknek, hogy ne vegyék magukra az olimpia ügyét, „mert az nem a kormány, hanem Budapest dolga”.
Tarlós azután vált hirtelen a magyar olimpia központi alakjává, hogy pénteken kiderült, a Momentum Mozgalom 266 151 aláírást gyűjtött össze az olimpiai népszavazás kiírásáért. Mivel ez szinte biztosan sokkal több, mint amennyi minimálisan kell, a kormány gyorsan hátrálni kezdett, s igyekszik a fővárosra, Tarlósra „tolni” az ügyet. Ez azonban nem olyan könnyű, mert bár az olimpiai pályázatot formailag Tarlós István és Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke írta alá, ám az mindvégig a kormány kiemelt projektjének számított. Orbán 2015-ben még „össznemzeti ügynek” nevezte az olimpiát. 2015 augusztusában Orbán Viktor nevezte ki Fürjes Balázst, a budapesti beruházásokért felelős kormánybiztost a 2024-es olimpiai pályázat kormányzati felelősévé. Fürjes tevékenységét közvetlenül Orbán Viktor irányította. Legutóbb, az év elején a kormány nevében Orbán Viktor garanciát vállalt, hogy a magyar állam közpénzekből fedezi a Nemzetközi Olimpiai Bizottság budapesti olimpiával kapcsolatos veszteségeit.
Az eddig az olimpiára elköltött 35 milliárd forint közpénz több mint a felét is a kormányzat fizette ki. Így az olimpiai pályázat megvalósíthatósági tanulmányát a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) rendelte meg 2016 januárjában félmilliárd forintért. Tavaly decemberben a kormány 4,2 milliárdot adott a sportszövetségeknek az olimpia várható költségeire, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. pedig 16,5 milliárdért vette meg a Rákóczi hídtól délre fekvő, 15 hektáros Duna-parti területet ahová a 2024-es olimpia atlétikai stadionját tervezik.
Az olimpiára eddig elköltött 35 milliárd másik felét folyósító, félig a főváros, félig a MOB tulajdonában lévő, az olimpiai pályázatot intéző Budapest 2024 Nonprofit Zrt. közleményben tudatta: amíg nem derül ki hogy „helyreállítható-e a budapesti olimpia támogatottsága”, felfüggeszti a megkötött szerződéseket illetve újakat már nem köt.