Az év elejétől óriási változás indult el több betegségtípus kezelésében, aminek eredményeként a gyógyszerre szorulók gyorsabban juthatnak hozzá az életmentő terápiákhoz – nyilatkozta a Népszavának a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója. Kiss Zsolt tájékoztatása szerint az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) tavaly október végén megjelent rendelete 15 új, innovatív gyógyszer befogadását eredményezte a támogatott hatóanyagok közé, így 4 onkológiai terápiás területen vált kiszámíthatóbbá a daganatos betegek kezelése.
A főigazgató elmondta, hogy a forgalmazásukhoz szükséges közbeszerzéseket kiírták, van olyan terület, ahol a folyamat már le is zárult, ami jelentősen csökkentheti ezeknek a gyógyszereknek az árát. Az eddig csak méltányossági alapon igényelhető készítmények a tételes elszámolású gyógyszerek közé kerülhetnek, ami sokkal gyorsabb hozzáférést biztosít a pácienseknek.
A legkorszerűbb, interferonmentes Hepatitis C (HCV) gyógyszereknél akkor gyorsulhat a hozzáférés, ha több pénz jut a várólistán szereplőkre. Kiss Zsolt emlékeztetett, hogy egy szakmai bizottság dönt nagyon szigorú feltételek alapján arról, ki juthat hozzá a gyakorlatilag teljes gyógyulást kínáló gyógyszerekhez. Néhány éve vezették be a páciens állapotát mutató pontozásos rendszert, amelyben „nincsenek beelőzések a sorban” – tette hozzá. A betegek érthető módon türelmetlenek, naponta keresik őket panaszaikkal, ezért az alapkezelő és az államtitkárság együtt keresi a megoldást, hogy miként lehetne olcsóbban beszerezni a pirulákat.
A három havi kezelés ára 15-20 millió forint - erről még Beneda Attila akkori helyettes államtitkár adott tájékoztatást tavaly nyáron, hozzátéve, hogy 2016-ban 5 milliárd forintot költöttek a legsúlyosabb állapotban lévő 200-250 beteg gyógyítására. Az érintettek betegszervezetei ugyanakkor azt várják, hogy ne csak ennek a körnek legyen elérhető a korszerű, mellékhatásokkal alig járó terápia, hanem minden igazoltan hepatitis C pozitív beteg jogosult legyen a leghatékonyabb és legbiztonságosabb kezelésre attól a pillanattól kezdve, hogy diagnosztizálták nála a betegséget.