Tony Blair;Munkáspárt;Brexit;Brexit-vita;

- Kemény Brexit-vita lehet a Lordok Házában

Ellentmondásosan fogadták a brit Munkáspárton belül Tony Blair volt kormányfő pénteki beszédét. A Munkáspárt eddigi legsikeresebb miniszterelnöke a Bloombergnél mondott beszédében arra hívott fel, hogy pártokon átívelő mozgalmat kellene indítani a Brexit ellen. 

A volt kormányfő beszédét többen üdvözölték azon 47 Labour-képviselő közül, akik az EU-kilépés ellen voksoltak a múlt héten az alsóházban. Vezető liberális demokraták, mint Nick Clegg, Cameron egykori helyettese a konzervatív-liberális demokrata koalícióban, valamint Tim Farron, a párt jelenlegi vezetője ugyancsak pozitívan nyilatkoztak. Nicola Sturgeon, a skót első miniszter, a Skót Nemzeti Párt vezetője is helyénvalónak ítélte Blair helyzetelemzését, igaz, a volt kormányfő azt is megjegyezte, hogy a Brexit győzelme után erősödött a skót függetlenség melletti érvelés hitelessége – számolt be róla a Guardian.

A Jeremy Corbyn-féle vezetés szerint azonban Blair zászlóbontása ugyancsak rosszkor jött és megosztja a Munkáspártot, amikor két közelgő időközi választáson – Stoke-on-Trent Central és Copeland képviselői helyéért – is kemény harcot vívnak az EU-ellenes UKIP párttal és a konzervatívokkal. Mindkét választókerület lakói nagy arányban a Brexit mellett voksoltak a tavaly június 23-i népszavazáson, s a Labour azt hangsúlyozza a kampányban, hogy a Munkáspárt is megszavazta May törvényjavaslatát az alsóházban. Több Labour-honatya azt nehezményezte, hogy a volt kormányfő beszéde leginkább saját visszatéréséről szólt.

A Lordok Házában második olvasatban ma kezdődik meg a vita Theresa May Brexit-törvényéről, amely felhatalmazza a konzervatív kormányfőt a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválására, az Európai Unióval a kilépési tárgyalások megkezdésére. A felsőházban kemény viták várhatók, több elkötelezett EU-párti politikus, köztük Lord Mandelson volt EU-biztos is várhatóan keményen bírálja majd a törvényjavaslatot.

Eddig már 183 honatya jelezte, hogy hozzá akar szólni a vitához. A Lordok Házában nagyobb eséllyel nyújthatnak be módosításokat a törvényhez, mivel ott a konzervatívoknak nincs többsége. Valószínűtlennek tartják azonban, hogy a felsőház blokkolná a törvényt, szembehelyezkedve a tavalyi referendum és az alsóház döntésével. Harmadik olvasatban március 4-én szavaz a Lordok Háza.

Mike Pence amerikai alelnök hétvégén, az 53. müncheni biztonságpolitikai konferencián igyekezett biztosítani az európai szövetségeseket, hogy az Egyesült Államok NATO iránti elkötelezettsége nem változik. Pence ugyanakkor megismételte Donald Trump elvárását, miszerint a NATO-tagállamoknak teljesíteniük kell védelmi kötelezettségeiket.