Rafael Correa, a 2007 óta hivatalban lévő, baloldali populista államfő 2006-ban a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank befolyása ellen kampányolva győzött a választáson. 2009-ben új alkotmányt fogadtak el, s az elnököt is újraválasztották, majd a politikusnak 2013-ban harmadszor is sikerült győznie. Correa idejében az ország Venezuela és Kuba szövetségese lett, a 2013-ban elhunyt Hugo Chávez venezuelai elnökkel a XXI. századi bolívari szocializmus építését tűzték ki célul. Correa hivatali idejében a gazdaság fejlődött, s jelentősen sikerült csökkenteni a szegénységet, az elmúlt évben azonban 1,7 százalékkal visszaesett a növekedés.
A Correa által támogatott utódjelölt, a 63 éves Lenín Moreno, az eddigi alelnök a voksok 30-35 százalékára számíthat a felmérések szerint. Az ecuadori ellenzék rendkívül megosztott, hét jelöltet állítottak, közülük a 61 éves, konzervatív Guillermo Lasso a legesélyesebb, de legfeljebb 20 százalékot érhet el. Várhatóan így az első fordulóban egyik jelöltnek sem sikerül győznie, hisz ehhez a voksok 40 százalékának megszerzése mellett az is szükséges lenne, hogy az éllovas legalább 10 százalékkal előzze meg legközelebbi vetélytársát. A második fordulót április 2-ra tervezik.
Ha a konzervatív jelölt győz Ecuadorban, akkor Argentína és Brazília után egy újabb dél-amerikai állam fordul el a szocialista irányvonaltól. Lasso esetleges győzelmének érdekes következménye lehet: a politikus közölte, hogy amennyiben ő lesz Ecuador új elnöke, akkor kitessékeli a londoni ecuadori nagykövetségről a Wikileaks alapítóját, az ausztrál Julian Assange-t, aki a Correa elnök által garantált menedékjog révén már több mint négy éve él a követség egyik kis szobájában.