Burke Guamra küldése akár magától értetődőnek is nevezhető, hiszen kánonjogász, s az Apostoli Szignatúra, a Szentszék legfelsőbb bíróságának egykori prefektusa. Ám a pápa elleni támadások fényében egészen más értelmet nyer ez a kinevezés. Már csak azért is, mert a Máltai Lovagrend káplánjaként a nagykancellár pápa általi visszaléptetése miatt is összetűzésbe került az egyházfővel.
Ami a guami esetet illeti, Apuron érsek tagadja a vádakat, s nem is indult bűnvádi eljárás vele szemben. A vádak szerint a bűncselekmények többségét még a hetvenes években követték el. Az ügyet bonyolítja, hogy az egyik feltételezett áldozat Burke kérése ellenére nem volt hajlandó tanúskodni a Vatikán által felállított bíróság előtt. David Lujan ügyvédje, Roland Sondia azt közölte, védence azért döntött így, mert „mindent alulmúlt” a Vatikán eljárása. Azt sem tették lehetővé számára, hogy segítsen ügyvédjének. Szerinte független eljárásról már csak azért sem lehet beszélni, mert az ügyész valójában Apuron érsek ügyvédje.
A főpappal szembeni pedofil vádakkal tavaly álltak elő, amikor egy helyi katolikus szervezet próbálta feltárni a papok által elkövetett szexuális bűncselekményeket. Tavaly júniusban Ferenc pápa ideiglenesen Savio Hon Tai Fait nevezte ki a helyi egyházmegye élére, őt később Michael Jude Byrnes, Detroit volt püspöke váltotta a pozícióban.
A mikronéziai Guamban 165 ezren élnek, a lakosság 85 százaléka katolikus.