Véleményez, javaslatokat tesz, támogat, népszerűsít - ezzel az elhatározással jött létre az Olimpiai Védnökök Testülete tavaly év elején, méghozzá a plágiumbotránya miatt lemondott volt köztársasági elnök, Schmitt Pál vezetésével. Fürjes Balázs kormánybiztos, Kövér László házelnök és Tarlós István főpolgármester mellett - többek között - egy rabbi és egy katolikus méltóság is bekerült a testületbe: Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) vezetője és Kiss-Rigó László, a szeged-csanádi egyházmegye püspöke.
A Fidesszel jó viszont ápoló Kiss-Rigó László köztudottan rajong a labdarúgásért. A pályán kapus poszton szereplő püspök alapítója a Grosics Gyula nevét viselő gyulai katolikus fociakadémiának. Köves Slomónak is vannak sportkötődései. Gyerekkorában birkózott a BVSC-ben, az utóbbi időben fut, fallabdázik. A védnöki testület megalakulása után a rabbi azt nyilatkozta a Népszabadságnak, hogy először informálisan „Fürjes Balázs barátom”, aztán hivatalos formában Kövér László kérte fel a tagságra. Köves Slomó úgy érezte, a zsidó közösségnek (vezetőinek különösen) ideje szakítani a sok évtizedes rögzültséggel, hogy „a zsidóság a gettóhoz beszél, kizárólag ahhoz szóló üzenetei vannak”.
Időközben milliárdok folytak le a budapesti olimpiai pályázat előkészítésére kiépített kormányzati csatornán. Több elutasított kezdeményezés után a Momentum Mozgalom elérte, hogy népszavazási aláírásgyűjtés kezdődjön az olimpia ellen. A pályázást korábban helyeslő ellenzéki politikusok elbizonytalanodtak, vagy támogatóból egyenesen ellenzővé váltak. Közéjük tartozik Karácsony Gergely zuglói polgármester, aki a Népszava minapi körkérdésére hangsúlyozta: eredetileg abból indult ki, hogy az olimpia hatalmas lehetőség egy város számára. Az elmúlt hónapok és a vizes vb szervezésének körülményei azonban egyértelműen igazolták számára, hogy egy világverseny megrendezése nálunk „a túlárazásról, a pénzek eltüntetéséről, a fideszes érdekkörök előnyhöz juttatásáról, a korrupcióról szól”. Az olimpiai védnöki testületben lévő felekezeti vezetőktől szerettük volna megtudni, támadtak-e kétségeik, változatlanul támogatják-e a budapesti olimpiát, egyetértenek-e a népszavazással. Kiss-Rigó Lászlóval sikerült ugyan beszélnünk, de csak addig jutottunk, hogy elmondhassuk, milyen témakörben keressük. Később még eddig sem… Elfoglaltságai miatt a püspök kérte, küldjünk inkább e-mailt. Küldtünk. Ha jön érdemi válasz, közzétesszük.
Köves Slomó pedig felidézte: az olimpia védnöki testületébe történő felkérést azért vállalta, mert úgy tűnt, végre „egy tényleges nemzeti összefogást generáló ügy” jöhet létre. Hiba lenne, ha ebben legalább szimbolikusan nem képviseltetné magát a magyar zsidóság. A rabbi továbbra is fontosnak tartja, hogy a közösségek identitását - így egy nemzetét - pozitív ügyek határozzák meg. Nem látja ugyanakkor, hogy milyen érv szólhatna a népszavazás ellen.