Egymást követik az események a magyar ritmikus gimnasztikában, az elmúlt években a sportághoz hozzátartozik a feszültség, a belső harcok. Szinte napra pontosan egy évvel ezelőtt, 2016. február 16-án rendkívüli közgyűlésen váltották le Korom Norbert elnököt – és távozott az elnökség is -, akivel szemben az volt az egyik fő kifogás, hogy sportági vezetőként szinte kizárólag az akkori legjobb magyar sportoló, Vass Dóra menedzselésével foglalkozott. A kiemelt támogatás azonban nem térült meg, a versenyző ugyanis nem jutott ki a riói nyári olimpiára.
Az új irányító Körmendy-Ékes Judit lett, aki „természetesen” szintén kötődik a kormánypárthoz, az 1994-es választási kampányban a Fidesz szóvivője volt, később a párt média- és PR-ügyekkel foglalkozó tanácsadója lett, 2000-ben a parlament megválasztotta az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) elnökének is.
Ebben a beosztásában tett 2000-es nyilatkozata – „az új média szinte egyáltalán nem kínál valóban újszerű tartalmat, és igazán hasznos információkból is keveset szolgáltat, az emberek többsége csupán pornóképek nézegetésére használja” – komoly indulatokat kavart, rengeteg támadást kapott ezért a mondatért. Sportági szövetségi elnökként átlátható gazdálkodást és azt ígérte, hogy az állami támogatások felosztásánál előtérbe kerülnek a szakmai szempontok. A klubok szerint azonban ez nem történt meg, Ugrai Emőke titkárságvezetőnek több évtizedes munkaviszony után mondtak fel.
Az Eb előkészületeiről az egyesületek alig kapnak információt, bár a rajtig már alig három hónap van hátra, nehezményezik, hogy a sajtóban nem sok hír jelenik meg a versenyről, ellentétben a vizes világbajnoksággal, amely júliusban lesz, mégis sokkal több róla az információ. Voltak egyesületek, melyek szerettek volna ismét összehívatni egy rendkívüli közgyűlést (az előző elnököt olyan rendkívüli közgyűlésen váltották le, melyet 14 klub kezdeményezésére rendeztek), de úgy ítélték meg, semmi garancia sincs arra, hogy egy új elnökkel javulna a helyzet, ráadásul visszatartó erőt jelentenek a jelenlegi vezető nagyon jó politikai kapcsolatai is.
Lapunk próbálta megkérdezni a szövetséget az Eb pénzügyi hátteréről, arról, hogyan számol el a szervezet a lebonyolításra kapott, túlzottnak tűnő állami támogatással, ám a szervezet a szervezőbizottsághoz irányított minket, ahonnan írásban elküldött kérdéseinkre eddig nem kaptunk választ.
A legnagyobb klub, az MTK elnöke Deutsch Tamás, fideszes politikus. A fővárosi klubnak azt követően lett rg-szakosztálya, hogy Deutsch került 2010-ben az egyesület élére. A szakosztály 2011-ben csatlakozott a kék-fehér klubhoz, előtte a Csata Diáksport Egyesület keretein belül működött. Vezetőedzője Deutsch-Lazsányi Erika, akit a sportágon belül az egyik legjobb hazai trénernek tartanak, tudását senki sem vitatja, viszont a klubok úgy gondolják, nem került volna a többiekhez képest kiemelten jó helyzetbe a szakosztály, ahol dolgozik, ha a szakember nem lenne a politikus felesége. Az MTK versenyzői készülnek a legjobb körülmények között, a klub bárkit le tud igazolni, akit szeretne.