alkotmánymódosítás;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;referendum;elnöki köztársaság;

- Szavaznak Erdogan teljhatalmáról

Április 16-án rendezik meg a török alkotmánymódosításról szóló referendumot. Ezen a választók arról döntenek, felváltsa-e a jelenlegi parlamentáris demokráciát az elnöki köztársaság. Amennyiben az igenek kerülnének többségbe, úgy Recep Tayyip Erdogan teljhatalomra tenne szert. Eltörölnék ugyanis a kormányfői tisztséget, szabadon nevezhetné ki, illetve meneszthetné a minisztereket, illetve a legfelsőbb bíróság összetételébe is beleszólhatna.

Nehéz megjósolni a voksolás végkimenetelét, hiszen a kormánypárt, az AKP óriási médiafölényben van, s az sem borítékolható, hogy a jelenlegi körülmények között – továbbra is rendkívüli állapot van érvényben – lehetséges lesz szabad és demokratikus választást megrendezni. A török közvélemény-kutatásokat fenntartásokkal kell kezelni, az azonban figyelemreméltó, hogy az idén közölt felmérések többsége a nemek győzelmét vetíti előre. Négy felmérés szerint utasítják el, s három szerint támogatják majd a választók az elnöki köztársaság bevezetését.

Ennek alapján szorosnak tűnik az eredmény, ám egyértelműbb a nemek fölénye, ha figyelembe vesszük, hogy az utolsó öt felmérésből négy az elutasítók győzelmét jósolja. Februárban eddig négy felmérést tettek közzé. Míg a MAK iroda szerint az igenek 52-48 arányban győznek, a Gezici, a Metropoll iroda, illetve a CHP ellenzéki párt felmérése a nemek többségét helyezi kilátásba. A Metropollnál 44-42,4, a Gezicinél 58,2-41,8, a CHP-nál pedig 48-41 a nemek-igenek aránya.

Az eltérések tehát nagyok, ám a trend semmiképpen sem azt mutatja, hogy a lakosság mindinkább támogatná Erdogan elnök ördögi tervét. Komoly bizonytalansági tényező azonban az, hogy szabadon kifejtheti-e véleményét a török lakosság. A Freedom House hétvégén, Törökországról közölt elemzése szerint az országban tovább romlott a demokrácia helyzete. Összességében a 100 megszerezhető pontból mindössze 38-at kapott. A politikai jogok tekintetében 7-ből 4, a polgári jogok szempontjából pedig 7-ből 5 pontot kapott, ezzel Törökország csak részben nevezhető szabadnak.

Magasabb kamatszintre és erősebb dollárárfolyamra kell felkészülnie a világgazdaságnak - jelentette ki a Dubaiban zajló ötödik nemzetközi kormányzati csúcstalálkozón Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap főigazgatója.