Németország;államfő;Frank-Walter Steinmeier;

Sztárok a választáson: Joachim Löw, a labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya (balra) Natalia Woerner színésszel és Heiko Maas

- Berlin a remény bástyája

Már az első szavazási körben német államfővé választották Frank-Walter Steinmeiert. A volt külügyminiszter az 1239 leadott szavazatból 931-et kapott. Március közepén költözhet be a Bellevue kastélyba, s lesz hivatalosan is Joachim Gauck utóda.

„Örömmel teszek eleget a felkérésnek” – közölte Steinmeier az elnökválasztásról szóló szavazás közzététele után. Megköszönte a bizalmat a szövetségi gyűlés tagjainak. Mint mondta, az eredmény komoly bátorítást jelent számára. Rövid beszédében ígéretet tett arra, hogy pártokon felül álló államfő lesz. Kifejtette, Németországra a világ minden pontján „a remény fellegváraként” tekintenek, ám nem azért, mert „minden tökéletes lenne országunkban, hanem mert megmutattuk, hogy mi képesek vagyunk jobban csinálni”. Utalt arra, hogy a világ viharos időszakot él át, ezért „bölcsességre” és „bátorságra” van szükség a politikában. Hozzátette, ha egy másik országban meginog a demokrácia, Németországnak még szilárdabban kell a demokrácia talaján állnia. „Meg kell védenünk Európában a szabadság és demokrácia eszményképét” – tette hozzá.

Az 1956-ban született Frank-Walter Steinmeier a német belpolitika elismert személyisége. Nem tartják ugyan kivételesen jó szónoknak, de rendkívül megbízható személyiség, kiváló reálpolitikus, aki a diplomácia vezetőjeként a világ számos országában hívta fel a figyelmet a demokratikus alapértékek tiszteletben tartására. Jogásznak tanult, később politológiai tanulmányokat is végzett. 1975-ben lépett be az SPD-be. Már a kilencvenes évek elején Gerhard Schröder bizalmasa lett. Amikor utóbbit 1998-ban kancellárrá választották, Steinmeier követte őt Bonnba, s államtitkárrá nevezték ki. Több fontos stratégiai dokumentumot írt az SPD számára: a nyugdíjreform, illetve az ország szociális- és munkaügyi reformját magában foglaló Agenda 2010 társszerzője.

A kabinetben külpolitikai tapasztalatokra is szert tett, ezért a Schröder bukását követően, a 2005-ben megalakult nagykoalícióban Angela Merkel kancellár a német diplomácia vezetőjének nevezte ki. 2007-ben, s párttársa, Franz Müntefering visszalépése után az alkancellári tisztséget is ellátta. 2009 végéig állt a külügyminisztérium élén. Miután azonban a 2013-as választás során a CDU addigi koalíciós partnere, a szabaddemokrata FDP kiesett a parlamentből, ismét nagykoalíció jött létre, s Steinmeier ezúttal is a külügyi tárca irányítását kapta meg. Miután tavaly novemberben Angela Merkel is áldását adta arra, hogy ő legyen a következő elnök, a leköszönő Joachim Gauck utóda, Steinmeier 2017. január 27-én lemondott a külügyi tárca irányításáról, s a még hivatalban lévő pártelnöknek, Sigmar Gabrielnek adta át a helyét.

Sztárok a választáson: Joachim Löw, a labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya (balra) Natalia Woerner színésszel és Heiko Maas igazságügy-miniszterrel beszélgetett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/STEFFI LOOS

Sztárok a választáson: Joachim Löw, a labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya (balra) Natalia Woerner színésszel és Heiko Maas igazságügy-miniszterrel beszélgetett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/STEFFI LOOS

 Sztárparádé a parlamentben
Az elnökválasztás valóságos sztárparádéval ért fel. A szavazáson ugyanis nemcsak a parlament két házának képviselői vehettek részt, hanem a 16 tartomány által jelölt személyek, politikusok, közéleti személyiségek egyaránt. A baden-württembergi Zöldek például Joachim Löwöt, a német labdarúgó válogatott szövetségi kapitányát delegálták, de három olimpiai bajnok is leadhatta voksát.
Az észak-rajna-vesztfáliai kereszténydemokraták a komikus Hape Kerkelinget, valamint a színésznő Veronica Ferrest küldték Berlinbe. Az SPD egy másik színésznőnek, Mariele Millowitschnak szavazott bizalmat. Szintén a szociáldemokraták delegáltak két televíziós személyiséget, Iris Berbent és Natalia Wörnert. Ugyancsak a szociáldemokratákat képviselte Katja Ebstein slágerénekes.

Könnygázgránáttal zavartak meg ismeretlen tettesek vasárnapra virradóra egy leszbikus, meleg, biszexuális és transznemű (LMBT) közösség számára szervezett összejövetelt Zágrábban - közölte az N1 horvát kereskedelmi csatorna. Az incidensben két ember megsérült.