azbeszt-ügy;

- Azbeszt-ügy - Még vizsgálják

A végéhez közeledik az ÁNTSZ vizsgálata, amit a Heves megyei azbesztszennyezés ügyében indítottak. Az eredmények egyértelműen bizonyíthatják, hogy a környéken élő azbesztes betegek az egykori eternitgyár működése miatt betegedtek meg, s nagy előrelépést jelenthetnek abban a kártérítési perben, amit a betegek indítottak az állam ellen.

Április végére lezárulhat az az átfogó vizsgálat, amely tisztázhatja az összefüggést a Heves megyei Lőrinci és Zagyvaszántó területén található egykori eternitgyár működése és a helyiek nagyszámú daganatos megbetegedése között - értesült lapunk. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal a Népszavát úgy tájékoztatta, az azbesztszennyezés fennállásának tisztázására vonatkozó helyzetértékelést követően ütemtervet állítottak össze annak feltárására, hogy azoknak a még élő betegeknek a lakókörnyezetébe pontosan hogyan juthatott ki a mérgező anyag, akik soha nem dolgoztak a gyárban. Az eredmények ismeretében döntenek majd arról, szükségesek-e további vizsgálatok.

Az eredményeknek jelentős szerepük lesz majd abban a kártérítési perben is, amelyet az egykori üzem környékén élő mezoteliómás, vagyis a tüdőbe került azbesztrostok miatt kialakult halálos mellhártyadaganatban szenvedő betegek indítottak az állam ellen. A betegség lappangási ideje 20-30 év, így amikor az azbeszt a tüdejükbe került, a gyár még állami tulajdonban volt. Bár a betegek egészségi állapota miatt gyorsított eljárást rendeltek el, az ügyben továbbra is bizonyítási eljárás zajlik (azt kell hivatalos és friss vizsgálati eredmények alapján alátámasztani, hogy a betegek szervezetébe évtizedekkel korábban bekerült azbesztrostok valóban a gyárból származnak), a bizonyítási huzavona pedig oda vezetett, hogy a 2014 nyarán indult per nyolc felperese közül már csak ketten vannak életben.

Bár korábban már készült egy leíró epidemiológiai jelentés, a bíróság szerint az kevés a bizonyításhoz, mivel csak valószínűsíti az összefüggést a gyár korábbi működése és a megbetegedések között. Nemrégiben egy, a bíróság által kirendelt szakértői iroda vizsgálata is elkészült. A szakértők arra jutottak, hogy a halálosan mérgező azbeszt a gyártási technológia több pontján, üzemszerűen, különböző mértékben és formában kijutott az eternitgyárból, így a működési években ott alkalmazott technológiát semmi esetre sem lehet zártnak nevezni. A vizsgálati jelentés szerint az üzem a porelszívó kürtőin, a gyárra felszerelt ventilátorok útján, a nyitott ajtókon, kapukon keresztül, a gyár falainak résein, az udvari azbeszthulladék-tárolóból és nyitott alapanyag-tárolóból, valamint a kiszáradt szennyvíziszap útján is szennyezte a lakókörnyezetet.

Igyártó Gyöngyi, a beteg felperesek ügyvédje lapunknak elmondta: az ÁNTSZ-vizsgálat április végére ígért eredményei a szakértői csoport tanulmányával kiegészítve teljes, kétségmentes bizonyosságot jelentenének abban, hogy a gyár és nem más okozta a megbetegedéseket. Szerinte további vizsgálatok is szükségesek lesznek, a hatóságoknak ki kell majd dolgozniuk egy egészségügyi tervet a szennyezett környezetben élő lakók monitorozására, és meg kell majd tisztítani a környéket az azbeszttől.

Az ügy következő tárgyalási napja március 16-án lesz.