Az érintetteket még tavaly októberben tájékoztatták arról, hogy az intézmény összeolvad a közgazdasági tanszékkel, ami pozíciók megszűnésével jár. A vezetőség költséghatékonysággal indokolta az átszervezést - írják, hozzátéve, hogy érdekes módon egyetlen külföldi tanárt sem bocsátottak el, holott ők jóval többet, csaknem kétszer annyit keresnek a magyar tanároknál.
A lap forrása szerint a már elbocsátottak között volt, akit nyugdíjaztak, illetve a lejáró szerződését nem újítják meg. Az érintetteknek felajánlották a közös megegyezést, aminek értelmében ha valaki négy éve már az intézmény dolgozója és aláírja a megállapodás, amelynek része a titoktartás is, végkielégítésben részesülhet. Az intézkedéssel két képzés, a nappali és a levelező Master of Business Administration (MBA) képzés szűnik meg, utóbbit egy év múlva újra akarják indítani, csak már a magyar kollégák nélkül - véli a lap, hozzátéve, hogy a diákok körében népszerű elbocsátott tanárok már tervezik, hogy a rektorhoz fordulnak a döntés miatt.
Annak ellenére, hogy a kormányhű lap ilyen jól értesült, magát az egyetemet meg sem kérdezték, hogy valós-e az információjuk.
Néhány napja a Schmidt Mária történész által birtokolt Figyelő írta meg, hogy a kormány is támadást indíthat a Soros György által alapított intézmény ellen, miután a Terror Háza Múzeum főigazgatója a legsötétebb történelmi időket idéző irományban támadta a CEU-t és annak rektorát. Schmidt Mária lapja szerint az egyetemen nem elég a magyar, a diákoknak csupán 20 százaléka, az oktatónak ennél is kevesebb része magyar származású, a kutatási-fejlesztési támogatások 95 százalékát pedig elveszi más intézményektől. Az persze nem számít, hogy mindebből egy szó sem igaz: Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora tételesen cáfolta az állításokat. A tanári karnak például a 40 százaléka magyar, sokukat ráadásul külföldről vonzott haza a CEU-n való oktatás, kutatás lehetősége. A Figyelő-cikk írója azt is megemlíti, sokakat zavarhat a CEU identitáspolitikája, ami összeegyeztethetetlen a "magyar illiberalizmussal".
A rektor úgy reagált az egyetemet támadó cikkre: "Nem vagyunk civil szervezet. Nem vagyunk politikai platform. Egyetem vagyunk, amely büszke az oktatására és kutatásaira."
A CEU elleni támadásokról írt összefoglalónkat ide kattintva olvashatja: Hangok a Fidesz-akol sötétjéből
Új tanszéket hoz létre a CEU
Új tanszéket hoz létre a következő tanévtől a Közép-Európai Egyetem (CEU), hogy összehangolja az üzleti iskola (CEU Business School) és a közgazdaságtudományi tanszék (CEU Department of Economics) erősségeit - közölte az oktatási intézmény.
A CEU a Magyar Idők egy pénteki cikkére reagált. A Közép-Európai Egyetem közleménye szerint az ősztől működő új tanszéken bővítik az Üzleti elemzés mesterképzést (MSc) és újraszervezik a Technológia menedzsment és innováció MSc-t. Folytatódnak a mesterképzések a pénzügyi, a közgazdaságtudományi, a Globális gazdasági kapcsolatok és a Gazdaságpolitika a globális piacokon területeken, valamint az üzleti adminisztráció és a közgazdaságtudományi doktori képzések is.
Emellett az egyetem a többi tanszékén tanuló hallgatóinak is kínál majd a jövőben menedzsmentkurzusokat, mivel az üzleti iskolán kívüli CEU hallgatók több mint 30 százaléka is az üzleti életben helyezkedik el diplomázás után - tették hozzá.
A Master of Business Administration (MBA) képzésről azt írták, ez az idei tanévvel befejeződik, az Executive Master of Business Administration (EMBA) képzés pedig új formában indul majd újra egy későbbi időpontban. A jelenlegi hallgatókat ez nem érinti, ők befejezhetik tanulmányaikat - fűzték hozzá.
A CEU a Magyar Idők azon információját, amely szerint a konszolidáció a magyar nemzetiségű oktatókat diszkriminatívan érintő elbocsátásokkal járna, tévesnek nevezte. Azt írták, az intézmény új tanszéket hoz létre, amely egyaránt alkalmaz magyar és más nemzetiségű oktatókat. Téves állítás az is, hogy az egyetem kevesebbet fizetne a magyar oktatóknak. Az egyetem oktatóinak és alkalmazottainak fizetését egyetemi rangjuk, képzettségük és tapasztalatuk határozza meg - olvasható a közleményben.
Úgy fogalmaztak, a CEU célja, hogy erősítse az egyetem közösségét, és olyan tanszéket hozzon létre, amely a menedzsment-, üzleti és közgazdaságtudományi képzést az intézmény küldetésének középpontjába helyezi.