Donald Trump;beutazási tilalom;

FOTÓ: Scott Olson/Getty Images

- Beutazási tilalom - Elveszítette a fellebbezést az elnök

Donald Trump beutazási tilalmának visszaállítása ellen döntött a San Franciscó-i szövetségi fellebbviteli bíróság. A háromtagú testület 29 oldalas ítéletében egyhangúan arra jutott, hogy a washingtoni igazságügyi minisztérium nem tudta bebizonyítani, hogy nemzetbiztonsági okokból szükséges a január 27-én elfogadott utazási tilalom. 

A 45. elnök hét muszlim többségű országból 90 napra minden beutazást felfüggesztett, a menekültek befogadását 120 napra, a szíriai menekültek befogadását véglegesen törölte. Az előkészítetlenül meghozott intézkedést káoszt, fennakadásokat okozott amerikai és külföldi repülőtereken, világszerte tüntetéseken tiltakoztak.

Trump eddigi legvitatottabb elnöki rendeletét egy héttel ezelőtt, múlt pénteken függesztette fel James Robart seattle-i bíró, Washington és Minnesota államügyészének tiltakozása alapján. Összesen 17 amerikai állam csatlakozott a tilalomhoz, 97 technológiai cég fogalmazott meg ellenvéleményt, számos emberi jogi szervezet is pert indított. Az igazságügyi tárca fellebbezését utasította el a három tagú fellebbviteli testület, arra a véleményre jutottak, hogy Trump jogásza nem igazolta hitelt érdemlően, hogy az utazások visészaállítása nemzetbiztonsági fenyegetést jelent.

Az elnök szokása szerint Twitteren reagált. „Találkozunk a bíróságon, nemzetünk biztonsága forog kockán” – írta. Utóbb újságíróknak is megerősítette, hogy a kormány a legfelsőbb bírósághoz fordul. Trump azt állítja, az iszlamista terroristák kiszűrése volt az utazási tilalom célja, csakhogy a hét tiltó listára tett állam egyikének polgárai sem követtek el soha terrorakciót az Egyesült Államok területén. Azok a muszlim országok, ahonnan a 9/11-es terrortámadások elkövetői származtak, nem kerültek fel Trump feketelistájára.

„Az adminisztráció meggondolatlansága már jelentős kárt okozott számos családnak, s aláaknázta a terrorizmus elleni harcot” – reagált a fellebbviteli döntésre Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata kisebbségi vezetője. „Trump elnöknek látnia kell az írást a falon, ez az elnöki rendelet alkotmányellenes” – közölte nyilatkozatában Chuck Schumer, a szenátusi demokraták vezetője. Még Hillary Clinton is megszólalt, Twitteren annyit írt: 3:0, utalva arra, hogy San Franciscóban a három bíró egyhangú döntést hozott.

Ezzel az ügy még nem zárult le, elhúzódó jogi csaták várhatók, mivel a legfelsőbb bíróság kilenc tagja közül jelenleg egy hiányzik, így a liberálisok és a konzervatívok között 4-4 a szavazatarány, elképzelhető, hogy a taláros testület döntetlen eredményre jut, s visszaküldi Trump fellebbezését alacsonyabb szintre, további vizsgálódásra. Meglehet, az újabb bírósági ítélet később születik meg, mint hogy a 90 napos tilalom lejárna.

Súlyos etikai vétséget követett el Donald Trump kommunikációs tanácsadónője, Kellyanne Conway, amikor a FoxNews televíziónak adott interjújában arra buzdította az amerikaiakat, hogy vásároljanak az elnök lánya, Ivanka Trump ruhakollekciójából.