;

aktiválás;brit alsóház;Theresa May;Brexit;Lisszaboni Szerződés 50. cikkely;

Nem látszott a győzelem hatalmas öröme a kormányfőn, amikor a szavazás után hazaindult FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JACK TAYLOR

- May győzött, zöld út a Brexit előtt

A brit alsóház szerda este, harmadik olvasatban, elsöprő többséggel felhatalmazta Theresa May kormányfőt, hogy aktiválja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, s kezdje el a tárgyalásokat Brüsszellel Nagy-Britannia kilépéséről az Európai Unióból. Igaz, ez nem a parlamenti folyamat végső állomása, hisz még a Lordok Házának is voksolnia kell, de ha minden May tervei szerint halad, akkor a jövő hónapban, legkésőbb március végéig csakugyan kezdeményezheti a Brexit-folyamat hivatalos megindítását.

Elhúzódó, hét órás vita után az alsóház igen nagy többséggel, 494:122 szavazati aránnyal fogadta el a Brexit-törvényt, megadva ezzel a felhatalmazást a konzervatív kormány fejének. Theresa May eleve azon az állásponton volt, hogy miniszterelnökként jogában áll saját hatáskörében eldönteni, mikor süti el a startpisztolyt. Két magánszemély beadványa nyomán azonban a legfelsőbb bíróság végül úgy határozott: a parlamentnek is van szava egy ekkora jelentőségű kérdésben. Ám a honatyák nem éltek a kínálkozó lehetőséggel, s noha kilenc módosító indítványt is előterjesztettek, mindet leszavazta a tory többség, így a Brexit-törvény változatlan formában kapott zöld utat. A Lordok Házában ugyan nincs többségük a kormányzó konzervatívoknak, de arra számítanak, hogy a február 20-án összeülő felsőház sem fűz majd módosítást a törvényhez.

A parlamenti kitérő mégsem volt teljesen haszontalan – vélekedett a Guardian című lap kommentátora, hiszen a vita felszínre hozott olyan problémákat, amelyekről egyébként nem esett volna szó. Így viszont Theresa May mégiscsak rákényszerült, hogy legalább vázlatosan ismertesse, milyen célokkal vág neki a tárgyalásoknak, s milyen feltételekkel képzeli el a Brexitet.

Az elsöprő többség meglehetősen félrevezető, elvégre az alsóház honatyáinak zöme az EU-ban maradás mellett kampányolt, amikor az előző tory kormányfő, David Cameron – saját pozícióját, s pártja többségét féltve – végzetes engedményt tett az erősödő euroszkeptikus tábornak, s kiírta a referendumot az uniós tagság felmondásáról. Tavaly júniusban a britek csaknem 52 százaléka végül a kilépésre voksolt. A tory kormány fejének, miután nem tudott igazi engedményeket kicsikarni Brüsszeltől, nem maradt más választása, le kellett mondania posztjáról. S noha May korábban (igaz, nem különösebb lelkesedéssel) a bennmaradás mellett korteskedett, végül ő az, aki levezényli a továbbra is kiszámíthatatlan következményekkel járó kiválási folyamatot.

Nem látszott a győzelem hatalmas öröme a kormányfőn, amikor a szavazás után hazaindult FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JACK TAYLOR

Nem látszott a győzelem hatalmas öröme a kormányfőn, amikor a szavazás után hazaindult FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JACK TAYLOR

May eddig keveset árult el tárgyalási stratégiájáról, egyesek kétlik, hogy egyáltalán létezik ilyen, de felszólalásaiból, s a 77 oldalas Fehér Könyvből annyi azért mégis kiderült, hogy a brit kormányfő az úgynevezett „kemény Brexit” híve, azaz teljes szakításra készül. Tehát olyan megoldásra, amely mellett Nagy-Britannia nem marad tagja az egységes piacnak, hanem országonként akarja újratárgyalni a kereskedelmi kapcsolatok feltételeit. Ha London nem mondaná fel az egységes piaci tagságot, akkor csak felemásra sikeredne a kilépés, s a négy uniós szabadság – az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a személyek szabad mozgása – biztosítását továbbra is vállalnia kellene a brit kormánynak. George Osborne, Cameron pénzügyminisztere a parlamenti vita előtt bírálta is Mayt, azzal vádolva a miniszterelnököt, hogy a Brexitet az ország gazdasági érdekei elébe helyezi. Nehéz persze a jóslatok rengetegéből kihámozni, hogy az Osborne által a népszavazási kampányban felvázolt katasztrofális szcenáriók következnek-e be, vagy éppenséggel virágzásnak indul az „uniós béklyóktól” megszabaduló brit gazdaság, ahogy a kilépés hívei váltig állítják.

A nehéz időket élő Munkáspártban viszont a Brexit-vita tovább növeli a megosztottságot. Jeremy Corbyn, a Labour vezetője maga is csak langyosan kampányolt az EU-ban maradás mellett, s a parlamenti vitát sem használták ki arra, hogy a Labour markánsan elhatárolódjon a konzervatívoktól, ahogy azt párton belül sokan javasolták. A munkáspárti árnyékkormány legtöbb tagja így – ha fájó szívvel is – tudomásul vette a brit választók többségének akaratát, s igennel szavazott a Brexit-törvényre, a pártvezér ugyanis erre kötelezte a honatyákat. Végül 52 rebellis munkáspárti képviselő voksolt a törvény ellen, szembeszállva Corbyn akaratával. Az ellenzék vezére előzetesen kénytelen volt cáfolatot kiadni, mondván, nem igazak azok a híresztelések, hogy ha ötvennél több képviselője cserben hagyja, akkor lemond a posztjáról. Az árnyékkormány újabb embert veszített: Clive Lewis, az üzleti ügyek árnyékminisztere inkább benyújtotta lemondását, mintsem hogy a Brexitre voksoljon. Lewist mellesleg Corbyn egyik legesélyesebb jövőbeni kihívójának tartják.

A Brexit-folyamat vesztesei kétségkívül a skótok, akik a hátuk közepére sem kívánták az egészet, a referendumon Skócia választóinak 62 százaléka az EU-ban maradásra voksolt. Az alsóházi szavazás előestéjén a skót helyi törvényhozás 90 igen, 34 nem szavazattal demonstrálta, hogy nem akarják megadni a felhatalmazást a May-kormánynak a Brexit beindítására. Ám Skóciának nem adott vétójogot a brit legfelsőbb bíróság, ahogy Walesnek és Észak-Írországnak sem. A Skót Nemzeti Párt 54 képviselője a londoni alsóházban is egyöntetűen a Brexit-törvény ellen szavazott, ahogy a 9 liberális demokrata honatya is ellenezte a felhatalmazás megadását May kormányfőnek. Nicola Sturgeon, a skót első miniszter már kilátásba helyezte, hogy Skócia új függetlenségi népszavazást ír ki, s a felmérések szerint nő a skótok elszakadásának támogatottsága, de hajszállal ma is azok vannak többségben, akik nem akarnak kilépni az Egyesült Királyságból. Valószínű tehát, hogy Skócia kénytelen lesz tudomásul venni az EU-tagság felmondásával járó hátrányokat.

További bonyodalom, hogy az EU-val való vámunió felmondása a brit-ír határ kérdését is összezavarja. Daniel Mulhall londoni ír nagykövet szerint az Írország és a Nagy-Britanniához tartozó Észak-Írország közötti határt a brüsszeli tárgyalásokon külön problémaként kell majd kezelni, amivel egyébként Michel Barnier, az EU Brexit-ügyi főtárgyalója is egyetértett. Több mint 200 határátkelőhelyről van szó, ahol havonta 177 ezer kamion, 208 ezer teherautó, s 1,85 millió személyautó halad át. Ha tehát be kell vezetni a határellenőrzést, az rengeteg pluszfeladatot jelent majd.

A magyar gazdaság is sérülhet
A Magyar Nemzeti Bank egyik műhelytanulmánya szerint a Brexit esetén 2020 végéig a magyar GDP növekedése évente átlagosan 0,2 százalékkal lehet alacsonyabb. Ha az Európai Unió növekedése a britek kiválása nyomán érdemben lassul, akkor viszont a magyar gazdaság érintettsége is erősebb lehet, s akár 0,5 százalékkal is visszaeshet évente – írta a vg.hu.
A Financial Times friss felmérésében az 500 legnagyobb brit vállalat közül 114 cégvezetőjét kérdezték meg: legtöbben a brit cégek versenyhátrányba kerülése miatt aggódnak, mivel kemény Brexit esetén vámakadályok emelkednek majd kivitelük elé. A Deloitte üzleti tanácsadó cég is vállalatvezetőket kérdezett, 66 százalékuk attól tart, hogy a teljes kilépés hosszabb távon negatív hatást gyakorol az üzleti környezetre.
Mi lesz az EU-polgárokkal?
A Munkáspárt által kezdeményezett legfontosabb módosító indítvány azt javasolta volna, hogy a May-kormány még az 50. cikkely aktiválása előtt garantálja: megvédelmezik a Nagy-Britanniában élő és dolgozó, becslések szerint legalább kétmillió EU-s állampolgár jogait. A javaslatot azonban 332 szavazattal elutasították, s csak 290-en támogatták, így kérdéses, hogyan alakul majd a már Angliában élő, s még inkább a jövőben oda készülő uniós munkavállalók helyzete.
2016-os becslések szerint egy év alatt 285 ezren érkeztek Nagy-Britanniába más EU-tagállamokból, s mintegy 95 ezer brit telepedett le más EU-tagországban. Az uniós polgárok 41 százaléka jött konkrét állásra, 30 százaléka álláskeresőben, 13 százaléka tanulni ment a brit szigetországba. Theresa May 12 pontos Brexit-tervében arra tesz csak ígéretet, hogy „a lehetőségekhez képest” megvédik az Egyesült Királyságban élő EU-polgárok és az EU-tagországokban élő brit polgárok jogait.

Végleg eloszlani látszik az állami MVM, illetve a tulajdonában lévő MVM Paksi Atomerőmű fölül Lázár János kancelláriaminiszter forradalmi átalakítási ötleteinek felhője. A változatlan vezetésű és költségszerkezetű atomerőműben immáron megnyugodva fejlesztenek, felújítanak, egyszersmind elvi támogatásukról biztosítják a - továbbra is Lázár Jánoshoz tartozó - paksi bővítési terveket.