;

Fidesz;civilek;ellehetetlenítés;

Népszava fotó/Tóth Gergő

- Ledarálná a Fidesz az elnökválasztást

Gyorsan túl akar lenni a Fidesz az államfőválasztáson – erősítette meg a Népszava értesülését Tóth Bertalan. Az MSZP frakcióvezetője egy tegnapi háttérbeszélgetésen közölte, tudomásuk szerint Kövér László március 10-én kitűzi a választást. Az ellenzéki politikus úgy tudja, Majtényi László, a demokratikus ellenzék köztársasági elnök-jelöltje felszólalhat majd a parlamentben.

Március 10-én Kövér László házelnök a tervek szerint kitűzi a köztársasági elnökválasztást, így a kormánypárti többség akár a következő napon megerősítheti tisztségében a miniszterelnök által favorizált Áder Jánost. Miután március 10-e péntek, a parlament tehát várhatóan a következő hétfőn szavaz majd a régi-új államfő személyéről. Ezt tegnap Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője közölte egy háttérbeszélgetésen, amivel megerősítette lapunk értesülését. Az ellenzéki politikus számára ez azt mutatja, hogy a Fidesz a lehető leggyorsabban túl akar lenni Áder újraválasztásán, bár nem kellene ennyire sietniük. Az alaptörvény értelmében a köztársasági elnököt a korábbi köztársasági elnök megbízatásának lejárta előtt legalább harminc, legfeljebb hatvan nappal, ha pedig a megbízatás idő előtt szűnt meg, a megszűnéstől számított harminc napon belül kell megválasztani. Az államfő mandátuma május 10-én jár le.

Miután a szocialisták, a többi demokratikus ellenzéki pártokkal Majtényi Lászlót, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet (EKINT) elnökét ajánlják majd köztársasági elnöknek, a frakció február 15-i évadnyitó ülésére meghívta a volt ombudsmant. Tóth Bertalan úgy tudja, a kormánypártok támogatják, hogy ha Majtényi hivatalosan is jelölt lesz, a választás napján felszólalhasson a Házban. Ahhoz, hogy az EKINT elnöke versenybe szállhasson, 40 képviselő írásbeli ajánlása szükséges.

Nem változik az irány, a szocialista képviselők a február 20-án kezdődő tavaszi ülésszak idején is saját javaslatokat nyújtanak be, a kormánypárti indítványokkal nem törődnek, ehelyett szembesíteni akarják a kormányt saját bűneivel – fogalmazott a frakcióvezető. Napirenden tartják a felelősség és biztonság csomagot, amit a Fidesz ugyan elutasított, ám az MSZP szerint ez segíthet a menekültügy kezelésében. Emellett az antikorrupciós, illetve a biztos megélhetés alapjául szolgáló csomagjukról sem mondanak le a következő hónapokban. A frakció Botka László szocialista miniszterelnök-jelölt programját is képviselni fogja a tavaszi ülésszakon. Olyan üzenetekkel készülnek, amelyeket majd a 2018-as választási kampányban is használni tudnak.

Megírtuk, beijedhettek a Majtényi mögött létrejött, eddig példátlan ellenzéki egységtől, így megakadályozná a Fidesz-KDNP, hogy a civil-ellenzéki köztársasági elnökjelölt szerepében szólalhasson föl bármiféle rendezvényen március 15-én. A kormányoldal ezért akarja néhány nappal korábban államfővé választani Ádert.

Módosítani fogják a civiltörvényt, amely az amerikai szabályozási mintát követi majd. Ezt már Kósa Lajos, a Fidesz frakcióvezetője jelentette be tegnap. Kiderült, jogszabályban akarják előírni, hogy azok a civil szervezetek, amelyek a teljes költségvetésük 5-10 százalékánál nagyobb arányú támogatást kapnak külföldről, ezt be kelljen vallani. Aki ezt nem közli, nem folytathatná tevékenységét, amíg ezt nem teszi meg. Kósa szerint a külföldi támogatás elfogadása nem lenne büntetőjogi kategória, szankció - például adószám-felfüggesztés - csak azért járna, ha erről nem tájékoztatják a nyilvánosságot. Mikor Kósától megkérdezték, hogy a Soros György magyar származású amerikai üzletemberhez kötődő Közép-európai Egyetem (CEU) a rendelkezés hatálya alá esne-e, a frakcióvezető közölte, meg kell nézni a CEU jogi formáját, és ha a civiltörvény hatálya alá tartozó szervezetként működik, akkor "feltétlenül".

A Házban is folytatni fogják a rezsiharcot, a Fidesz frakcióvezetője világossá tette, meg akarják akadályozni, hogy az Unió az energiaár-képzést kivegye a nemzeti kormányok hatásköréből, ahogyan azt is, hogy Brüsszel közösségi szintre emelje az adópolitikát. Kósa kiállt a menekültügyi őrizet visszaállításának terve mellett, vagyis hogy a magyar hatóság döntése ellen fellebbező migránsoknak egy "meghatározott zónában" kellene megvárniuk a másodfokú döntést. Az esetleges második déli határvédvonal felépítését firtató kérdésre azt mondta: arról nincs döntés, de ha a jogalkotási megoldások nem lesznek elegendők, akkor szükség lehet rá. Kósa beszámolt arról, hogy az esedékes államfőválasztást március 11. és április 10. között kell megtartani, és megválasztják majd a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó új ombudsmanhelyettest.

Jövő szerdától péntekig Visegrádon tartja évadnyitó ülését a kormánypárti frakció. Halász János, a képviselőcsoport szóvivője azt is bejelentette, február 20-tól várhatóan június közepéig tart a tavaszi ülésszak.

Ha az aláíró nem megy hozzájuk, ők mennek az aláíróhoz. A Momentum Mozgalom nekilátott felkutatni azokat, akik egyetértenek az olimpiai népszavazással, de még nem szignózták a kezdeményezést. A „házról házra” akció nyitónapján Angyalföldön, lakótelepi gyűjtőtúrán jártunk két aktivistával.