Szél Bernadett, az LMP társelnöke közleményében Harrach Péter keddi sajtótájékoztatójára reagált, amelyen a KDNP frakcióvezetője elmondta: végre kellő megbecsülést kapnak a szociális ágazatban dolgozók a szociális béremelésnek köszönhetően. Kiemelte: az ágazat különböző munkaköreit érinti az emelés, így kiterjed a szociális terület mellett a család és gyermekjóléti szolgálatra és az idősek gondozását végzőkre. Ez legalább akkora öröm, mint az egészségügyi dolgozók béremelése - értékelt a KDNP-s politikus, aki emlékeztetett, hogy 62 százalékos emelés valósulhat meg 2013 és 2018 között.
Szél Bernadett közleményében kifejtette: újabb kormányzati szemfényvesztés a szociális dolgozók állítólagos béremelése. A kormány 7,5 milliárd forinttal emeli 15 ezer dolgozó bérét a 93 ezer embert foglalkoztató ágazatban. A minimálbér és garantált bérminimum emelését pedig sok helyen a munkáltatói döntésen alapuló illetményrész terhére biztosítják, vagyis az emelést lenyeli az állam - magyarázta.
Az LMP-s politikus hangsúlyozta: Harrach Péter szerint ugyan "végre kellő megbecsülést kapnak a szociális ágazat résztvevői", de nem tudni, mire alapozza ezt az állítást, miután a minimálbér-emelés sok helyen a fizetés csökkenését kompenzálja, a 7,5 milliárdos forrásból a dolgozók egy hatoda részesül, és továbbra sincs szociális életpálya, a pótlékok nem épülnek be az alapbérbe. 2014 óta már láttunk ágazati pótlékot, kiegészítő pótlékot, most itt az összevont pótlék, de a lényeg ugyanaz: a dolgozók még mindig a kilencedik éve változatlan közalkalmazotti bértábla szerint kapják az alapbérüket, "a pótlékok pedig csak szépségtapaszt jelentenek" - fogalmazott.
Az LMP szerint "szégyenletes, amit a szociális ágazatban dolgozókkal tesz a Fidesz": évek óta hitegeti őket szociális életpályával és béremeléssel, de erre még 2018-ban sem kerül sor a mostani bejelentések szerint. Holott a béremelés nem halogatható tovább a már így is 10 százalékos létszámhiánnyal küzdő ágazatban - vélekedett Szél Bernadett.