Románia;tüntetések;visszavonás;Sorin Grindeanu;sürgősségi kormányrendelet;

- Engedett a kormány, az utcának ez nem elég Romániában

Hiába vonta vissza délután vitatott sürgősségi kormányrendeletét Sorin Grindeanu kormánya, Románia-szerte és több külföldi városban továbbra is utcára vonultak a tüntetők.

Öt napos giga tüntetéssorozat után a bukaresti kormány szombaton bejelentette - visszavonja a demonstrációkat kiváltó közkegyelmi rendeletét, illetve a büntetőtörvénykönyvet és a büntető perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendeletet. A tiltakozók úgy értelmezték, hogy a kormány a korrupcióellenes harcot semlegesítené, a korrupt politikusokat próbálja mentesíteni a börtön és a priusz alól, a legnagyobb felháborodást pedig az váltotta ki, hogy a kabinet a késő esti órákban fogadta el a rendeletet. Az 1989-es decemberi forradalom óta nem volt több százezer embert megmozgató tüntetés Romániában, a múlt héten viszont minden nagyvárosban tíz-és százezrek vonultak utcára.

A kabinet vasárnap délután rendkívüli kormányülésen hatálytalanította a sürgősségi kormányrendeletet, a kormányfő pedig még szombaton jelezte, konzultációt kezdeményez a parlamenti pártokkal a büntetőjog módosítása kapcsán. Grindeanu egyértelművé tette, a sürgősségi kormányrendeletet ugyan visszavonják, de nem tesznek le a Btk. módosításról, hiszen a büntetőjogot összhangba kell hozni az Alkotmánybíróság döntéseivel. A kormány nem csupán hatályon kívül helyezte a 13/2007-as sürgősségi rendeletet, hanem megszüntette a titkosítást két másik kormányülés jegyzőkönyve felett – a most visszavont sürgősségi rendeletet elfogadó ülését illetve azt amelyen Ciolos-kormány eredetileg módosította a Btk.-t, ugyancsak rendelettel, tavaly május 18-án. A technokrata kormány módosításainak zömét alkotmányellenesnek mondta ki az Alkotmánybíróság, ezért van most szükség az újabb módosításra.

A kormánykoalíció kisebbik pártjának a szabadelvű ALDE-nak a vezetője, Calin Popescu Tariceanu volt miniszterelnök, jelenleg a szenátus elnöke, aki Klaus Johannis államfőt is nyíltan hatalmi manipulációval, a decemberben hatalomra jutott szociáldemokrata-szabadelvű PSD-ALDE kormány megbuktatási kísérletével vádolt meg, tegnap jelezte, hogy álláspontja szerint a Korrupcióellenes Ügyészség, a DNA hatalmi visszaélésre készül. A DNA semmilyen módon nem vizsgálhatja a miniszterelnök és a miniszterek politikai döntéseit - jelentette ki Tariceanu, hozzátéve, értesíteni fogja erről a „hatalmi visszaélésről" a nagykövetségeket és az Európai Parlament képviselőit. A DNA ugyanis azt akarja vizsgálni, kik dolgozták ki a Btk.-t módosító sürgősségi rendeletet.

A vitatott rendelet visszavonása nem hűtötte le teljességgel a kedélyeket. A vasárnapra tervezett tüntetéseket, bár kisebb részvétellel, de országszerte megtartották. Bukarestbe többen érkeztek vidékről is, már a kora esti órákban közel 30 ezren tiltakoztak a kormánypalota előtt, a kabinet lemondását követelve.

Csak akkor lehet 2018-ban Magyarországon helyreállítani az alkotmányos rendet, ha a lelkekben a változás az idén megtörténik. Majtényi László, a baloldali pártok által is támogatott államfőjelölt-aspiráns, aki tegnap a Bibó István Közéleti Társaság felkérésére tartott évértékelőt tisztában van saját esélyeivel, ennek ellenére fontosnak tartja, hogy személyében a demokratikus ellenzéki pártok meg tudtak állapodni. A fő képre kattintva galéria nyílik. Fotók: Molnár Ádám