Francois Molins azt mondta: "Az elkövető személyazonosságát hivatalosan még nem állapították meg", de a gyanú szerint egy 29 éves egyiptomi állampolgárról van szó, akinek a vízumok európai bázisában rögzített fotója megegyezik az elkövető fotójával.
A feltételezett támadó az Egyesült Arab Emírségekben él, ott kérelmezett vízumot 2016. október 30-án franciaországi beutazásra. Az egy hónapra szóló, február 20-ig érvényes turistavízumot január 20-án kapta meg. Január 26-án Dubajból érkezett a párizsi Charles de Gaulle repülőtérre. A férfi útlevelét a házkutatás során megtalálták abban a lakásban, amelyet Párizs egyik legelegánsabb negyedében, a Champs-Elysées sugárút közelében bérelt.
A Reuters hírügynökségnek két francia tisztviselő azt nyilatkozta, hogy a támadót Abdullah Reda al-Hamaminak hívják, az egyiptomi Dakahlíja tartományban született.
A támadás délelőtt 10 órakor történt, a Louvre múzeum alatt található Carrousel du Louvre bevásárlóközpont bejáratánál, ott ahol a belépők csomagjait ellenőrzik a biztonsági őrök. A fekete pólót viselő férfi a mozgólépcsőn leérve két, 40 centiméter hosszú machetével támadt négy járőröző rendőrre, miközben az kiabálta, hogy "Allahu akbar!" (Allah a leghatalmasabb).
A támadó az egyik katonát könnyebben megsebesítette a fejbőrén, majd egy másodikra támadt, aki a földre esett, majd rálőtt az elkövetőre a hasa irányában. Miután ez nem tartoztatta fel a támadót, a földön fekvő katona újabb három lövést adott le. Az elkövető ezután súlyos sérülésekkel összeesett, életveszélyes állapotban kórházba szállították.
A főügyész azt is elmondta: a férfit nem ismerték korábban a francia hatóságok, ujjlenyomata nem szerepelt a nyilvántartásokban. A machetéket Párizsba érkezése után vásárolta egy helyi üzletben.
"Láthatóan terrorista jellegű" támadás történt Bernard Cazeneuve kormányfő szerint. "Óvatosan kell fogalmazni, de ezt az információt kaptam" - tette hozzá egy vidéki látogatáson, utalva arra, hogy Franciaországban továbbra is nagyon magas a terrorfenyegetettség.
Az elmúlt két évben a sorozatos iszlamista merényletekben 238-an vesztették életüket országszerte, a támadásokat az Iszlám Állam dzsihadista szervezet vállalta magára.
A Louvre előtti támadás ügyében a párizsi ügyészség terrorelhárítási részlege indított vizsgálatot terrorizmussal kapcsolatos emberölési kísérlet gyanújával.
A múzeumban a támadás pillanatában mintegy ezren tartózkodtak, őket az épület egyik biztonságos szárnyába kísérték, ahonnan két órával később, miután egyesével mindenkit átvizsgáltak, kisebb csoportokban engedték ki őket.
A világ leglátogatottabb múzeumának környékét, ahol naponta több tízezer párizsi és külföldi turista fordul meg, és a környékbeli metrómegállókat lezárta a rendőrség. A biztonsági készültséget nem sokkal dél után részben feloldották, miután a rendőrség megbizonyosodott arról, hogy a támadónak nem voltak a környéken tettestársai. Egy embert előállítottak, de nem sokkal később elengedték, miután kiderült, turista és nincs köze a támadáshoz. A Louvre pénteken zárva tartott, de a kulturális minisztérium tájékoztatása szerint szombattól ismét fogadja a látogatókat.
Franciaországban a 2015. november 13-i 130 áldozatot követelő párizsi merényletek óra rendkívüli állapot van érvényben, s a rendőrök munkáját országszerte mintegy 7 ezer katona segíti az utcákon és a kiemelt védettséget élvező közintézmények biztosításában. Közülük 3500-an Párizsban és környékén járőrőznek.