A Super Bowl ma a legnépszerűbb amerikai sportesemény, és hosszú évek óta a legnézettebb tévéműsor: több mint 110 millióan nézik meg évente Amerikában, további tízmilliók a világban. Tavaly összesen 170 országban – köztük hazánkban is - közvetítették. Emellett milliók követték különböző internetes portálokon is. Összehasonlításképpen: az elmúlt 10 évben a Super Bowlt többen nézték a tévében az Egyesült Államokban, mint a baseball-liga, az NBA és az NHL döntőjét, valamint az Oscar-gálát együttvéve. Egy 2012-ben publikált kutatás szerint pedig az amerikaiak 15 százaléka inkább kihagyná a gyereke születését, ha választania kellene e között és a Super Bowl között.
Az, hogy az esemény valóban jóval több szimpla, átlagos focimeccsnél az is bizonyítja, hogy egyetlen olyan nap van, amikor Amerikában több étel fogy, mint a Super Bowl napján, ez pedig a hálaadás, vagyis még a karácsonyt is megelőzi. Természetesen a sportfogadókat is megmozgatja a nagy finálé: erre az eseményre teszik fel ugyanis összesítve a legtöbb pénzt Amerikában. Emellett a futball vitathatatlanul a legszélesebb réteget elérő téma: bárhol, bárkivel lehet róla beszélni, függetlenül a politikai beállítottságtól, kortól, lakóhelytől, munkától, végzettségtől. Mindig vannak különleges történetek, gyakran a nincstelenségből feltörő fiú lesz a hős, pont, mint a filmekben. Azonban a valóság sokkal keményebb, mint bármilyen film. A futball sokakat leginkább a háborúra emlékeztet. Területszerzésről szól (az ellenfél célterületére kell eljuttatni a labdát); általában az idősebbek (az edzők) vázolják fel a terveket a fiatalabbaknak (a játékosoknak).
Az idei „háború” végső csatáját – magyar idő szerint vasárnapról hétfőre virradó éjjel – az Atlanta Falcons és a New England Patriots játssza majd. Idén Houston ad otthont a majdnem nemzeti ünnepnek. A félidei showban pedig Lady Gaga lép fel. Tavaly a kaliforniai Santa Clara rendezhette a döntőt, itt a gazdasági hatás a 800 millió dollárt is elérhette. „Houston alapvetően nem buliváros, szerdán még nem is volt túl nagy mozgás. Viszont a médiaközponttól nem messze felhúztak egy szurkolói területet, ami csütörtökre már szinte teljesen megtelt és komoly hangulat alakult ki” – fogalmazott a Népszavának Bencsics Márk. A magyar válogatott amerikaifutball-játékos, a Budapest Wolves irányítója, a Sport TV NFL-szakkommentátoraként tartózkodik a helyszínen Faragó Richárddal, aki a magyar tévénézők számára évek óta közvetíti a mérkőzéseket. „Szerdán Bill Belichick a New England Patriots legendás vezetőedzője tartott sajtótájékoztatót, majd kerekasztal beszélgetéseken is részt vettünk olyan sztárokkal, mint Tom Brady (a Patriots irányítója), vagy Matt Ryan (a Falcons irányítója) – mesélte Bencsics, akivel az esélyekről is beszélgettünk. A Patriots védelme idén a legkevesebb pontot engedte, sokkal erősebbek, mint a legutóbbi nyert döntőjükön voltak, rengeteget fejlődött az egész csapat – vélekedett a Wolves irányítója, hozzátéve: nagy klasszisok híján, csapatként működik a védelmük nagyon durván. A Patriots támadóitól valószínűleg számíthatunk azokra a nagy játékokra, amit Tom Brady tud és szinte az egész szezonban jöttek neki. Nem szabad elfelejteni, hogy a Ryan vezette Falcons, ha bekerült az ellenfél veszélyzónájába nagy százalékkal szerzett touchdownt. A Patriots viszont elit a veszélyzónás védekezésben. Ebből a szempontból is pikáns meccs lehet.
A Falcons védelme a szakkommentátor szerint valamivel sebezhetőbb, így Belichik csapatát tartja esélyesebbnek.
2005-ben a Patriots tulajdonosa, Robert Kraft és néhány további amerikai nagymenő vendégül látta Vladimir Putyint. Amikor az orosz elnök meglátta a 124 gyémánttal kirakott bajnoki gyűrűt, előbb az ujjára húzta, majd zsebrevágta. Azt már sosem fogjuk megtudni, hogy Kraft eredeti szándéka szerint is Putyinnak akarta-e adni a gyűrűt vagy csak menet közben ijedt meg a hidegháború kiújulásától, de nem csapott az orosz elnök kezére. Egy későbbi sajtóközleménye szerint, akkor döntött úgy, hogy az orosz emberek és elnökük iránti tisztelete jeléül végleg odaajándékozza a gyűrűt, amikor meglátta, hogy Putyint mennyire megbabonázta az egyedi ékszer szépsége.
A Pro Football Focus (PFF) elemzői minden játékot kielemeznek minden egyes játékosról, és osztályozzák is ezeket. A számokat összeadják, így sokkal pontosabban megkapják, hogy hogyan teljesített a játékos az adott napon. A PFF statisztikáit az NFL-csapatok nagy része használja az ellenfelek felmérésére vagy adott esetben a saját csapatuk hibáinak megtalálására. Buday Zoltántól, a PFF magyar elemzőjétől azt kérdeztük, hogy statisztikailag a két legjobb csapat van-e a döntőben. „A számok alapján is magasan a Patriots és a Falcons a legjobb. Nem igazán férhet kétség ahhoz, hogy ez a két csapat volt a legkiegyensúlyozottabb is az egész szezonban” – válaszolt Buday.
Az NFL-ben sokak szerint a védelem dönt az igazán nagy meccsekről. Most sem lesz másképp? „Minden évben előjön, hogy most már az irányítók a legfontosabbak és felül tudnak írni egy gyenge védelmet, de amikor megérkezünk a Super Bowlhoz, rá kell jönnünk: még mindig a védelmek azok” – szögezte le a szakértő. Azt azért hozzátette, hogy jelenleg talán egyedül ez az egység nem tudja megnyerni a meccset, de az biztos, hogy ők tudják hozzátenni a pluszt, amivel sikerülhet. „Nem beszélnek idén erről sokat, de mind a kettő védelem - főleg a Patriotsé nagyon erős. Sok olyan statisztika van, amely azt mutatja, hogy a legjobb védelem találkozik a legjobb támadósorral. A Falcons is azért juthatott el idáig, mert fokozatosan a szezon folyamán javult a védelme. Az előző meccsén például, ha nem stabil, egészen máshogy is alakulhatott volna” – fogalmazott Buday. Azt még nem tudjuk, a döntőben mi történik, azt viszont igen, hogy idősebb George Bush volt amerikai elnök és felesége Barbara dobja majd fel a kezdésről döntő pénzérmét a Super Bowl előtt. Már nagyon várjuk.