A díjkiosztó a magyar film és a magyar kritika ünnepsége. Az a független rendezvény, ahol a filmkritikusok fejezik ki elismerésüket a filmalkotók teljesítménye előtt. Az elismerések nem járnak pénzjutalommal, szellemi és morális értékük azonban évtizedek óta biztos alapokon áll, éppen a szavazatok függetlensége révén. Idén is, mint általában, alapos vita előzte meg a lista kialakulását, az ízlések vitathatatlan sokfélesége ellenére többségi akarattal alakult ki a szakmai mérleg. Az életműdíjat az operatőrök doyenje, a 86 éves Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Balázs Béla-díjas Tóth János (szakmaszerte: Tóth Janó) vette át. Emlékeztetőül: sok más mellett ő fényképezte a Szerelem és a Macskajáték (Makk Károly) mellett az Elégia és a Capriccio (Huszárik Zoltán) című kisfilmeket.
A díjak tükrében is a múlt év legnagyobb hazai filmes teljesítménye Hajdu Szabolcs Ernelláék Farkaséknál című kamarajátéka volt, amely teljesen új alapokra helyezte a filmkészítés és forgalmazás (!) módját. A B. Nagy László Díj mellett Hajdu megkapta a legjobb rendezés és a legjobb forgatókönyv díját is. (A magam részéről a filmnek adtam volna a 13 tanítvány példás operatőri összmunkája miatt az operatőri díjat is.) A kritikusi grémium Szabó Gábornak ítélte a legjobb operatőr díját A martfűi rém című film képi világáért. A nők közül főszereplőként Stefanovics Angéla a díjazott a Liliomösvényért, epizódalakításáért Szamosi Zsófiáé az elismerés A martfűi rém, és Deák Kristóf most már Oscar-jelölt Mindenki című kisfilmjéért. Thuróczy Szabolcsé lett a legjobb férfi főszereplő díja a Tiszta szívvel című filmért, Kulka János kapta a legjobb epizódalakitás díját a Félvilág és a Halj már meg!-ben nyújtott teljesítményéért. A legjobb kisjátékfilm díja a Fizetésnapé lett Bernáth Szilárd rendezésében, Bucsi Réka a legjobb animációs filmért vette át az elismerést. Az itt élő lelkek nagy része című kísérleti műért Ivan és Igor Buharin különdíjat vett át. A dokumentumkategóriában a grémium nem adott ki díjat.
Már hagyomány, hogy ilyenkor adják át a legjobb főiskolás teljesítményért odaítélt Simó Sándor Alapítvány Díját, amelyet Miklauzic Bence rendező adott át Szilágyi Fanninak A Kamaszkor vége című kisfilmért.