Tarlós István, Budapest főpolgármestere az eseményen elmondta: a kötetben mások mellett Berkes Kálmán klarinétművész, Hauser Adrienne zongoraművész és a júliusban elhunyt Esterházy Péter író méltatja Kocsis Zoltán művészetét, személyiségét. "A szerző Utolsó beszélgetés című kötete megidézi a szenvedélyes zenész, az őszinte ember emlékét" - mutatott rá.
A főpolgármester kiemelte, hogy Kocsis Zoltán személyiségéből erő és szenvedély áradt, amit megőrzött egész pályafutása alatt. Bartók Béla életművének világviszonylatban is egyik legkiemelkedőbb ismerője és tolmácsolója volt, de karmesterként, zeneszerzőként, zenetörténészként, kritikusként és pedagógusként is jelentős életművet hagyott maga után.
"Mondhatjuk: őstehetség volt" - hangsúlyozta a Tarlós István, hozzátéve: Kocsis Zoltán elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar klasszikus és kortárs zene hazai és külföldi népszerűsítésében, sok jótékonysági koncertet adott, mindig és mindenhol a hazai zenei élet javát szolgálta.
Juhász Előd elmondta, hogy három nagy egységre tagolható a kötet: a Róla című első részben a kollégák, munkatársak vallanak arról, hogyan látták Kocsis Zoltánt személyes közegben, amikor elengedte magát. A második, Mozaikok című részben a szerző azokat a beszélgetéseket elevenítette fel, amelyeket messzi városokból hazaautózva folytattak egymással. Ezeket a szövegeket Kocsis Zoltán még mind látta, így hitelesek - hangsúlyozta. A Vele című harmadik részben olvasható többek között a két utolsó nagy beszélgetés, amely 2016 januárban és szeptemberben zajlott a szerző és a művész között.
Az Utolsó beszélgetés című kötet az elmúlt öt év történéseinek állít emléket - fűzte hozzá Juhász Előd.
A kiadványban látható fotókat Vahl Ottó és Kocsány Kornél készítette.