Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban Liszt Ferenc-repülőtéren elmondta, hogy a látogatáson gazdasági, energetikai és kulturális kérdések kerülnek szóba. A program része egy szűk körű találkozó, majd plenáris megbeszélést folytatnak, amit nemzetközi sajtótájékoztató követ.
Vlagyimir Putyin legutóbb 2015. február 17-én tett munkalátogatást Budapesten, és az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott tárgyalásain megállapodás született a hosszú távú orosz-magyar gázszállítási szerződéssel kapcsolatos kérdések megoldásáról.
MTI Fotó: Marjai János
Vlagyimir Putyin delegációjának közlekedése miatt ideiglenes forgalomkorlátozást vezettek be csütörtök éjfélig Budapest több pontján, a változások az V., a VI., a XIV. és a XV. kerületet érintik. Módosult a Budapesti Közlekedési Központ több járatának menetrendje is: nem üzemel például a kisföldalatti, és időszakosan nem jut el a repülőtérre a 200E busz.
A BKK felhívja a figyelmet: akik az érintett időszakokban a repülőtérre szeretnének kijutni, azok a szokásosnál legalább egy órával előbb induljanak el, különben lekéshetik a repülőgépet.
MTI Fotó: Bruzák Noémi
Az elnöki konvojról készült fotókat itt nézheti meg.
Az Oktogonnál fütyülték ki Vlagyimir Putyint fél kettő körül az Együtt aktivistái, akiket kitiltottak az Alkotmány utcából. A hatóságok a nagyjából 10 fős csoportot különös figyelemmel kísérték, s mielőtt az orosz elnök konvoja megérkezett volna a Teréz körút és az Andrássy út kereszteződéséhez, a síppal felszerelkezett aktivistákhoz a rendőrsorfal mellé további 25-30 egyenruhás érkezett.
Juhász Péterrel az élen igazoltatták őket, de lapunk tudósítóját is hasonlóképp „vonták ki a forgalomból” egy rövid időre. Putyin kifütyülését még így sem sikerült ellehetetleníteni, bár nem tudni, az orosz elnök mit érzékelt az egészből. Az Együtt alelnökét, aki egy hátára szerelt hangszóró segítségével beszélt a konvoj elvonultáig „sün” alakzatban őrizték a rendőrök, a párt sajtósát pedig előállították, mivel Rácz Krisztánál nem volt fényképes igazolvány. Ő is igen veszélyes elem, hiszen az intézkedés során őt is tucatnyi rendőr vette körbe.
"Pontosan így néz ki a rendőrállam, meg akarják zavarni a politikust abban, hogy kifejezze nemtetszését, de mi nem hagyjuk magunkat!" - kommentálta az eseményeket Juhász. Az alelnök szerint az is érdekes volt, hogy az Andrássy többi részén is álltak civil csoportok, de csak az Együtt aktivistái kaptak kiemelt rendőri figyelmet.
Hiába retteg sípjaiktól Orbán Viktor, ki fogják fejezni nemtetszésüket az Együtt szimpatizánsai a mai Kossuth téri tüntetésen - írtuk meg Juhász Péter figyelmeztetését, ám ahogy az Együtt alelnöke is sejtette, azért Orbán Magyarországán ez nem olyan egyszerű. Juhász Péter azonban nem arról híres, hogy könnyen feladná.
"Ahogy sejtettük törvénytelenül lehetetlenítik el a tüntetésünket. Az új helyszín a Markó utca és a Bajcsy-Zsilinszky út sarka lesz. Este 6.00-kor gyere oda! Fütyüljünk együtt! - posztolta reggel a közösségi portálon."
Megírtuk: A Vlagymir Putyin orosz elnök látogatása előtti napon nagyüzem volt tegnap a külügyminisztériumban: Szijjártó Péter este tárgyalt orosz kollégájával Szergej Lavrovval, és több orosz tárcavezetővel, valamint a Roszatom vezérigazgatójával.
Hosszú évek után most először van olyan helyzet a nemzetközi politikában, amely kedvező hatással van a magyar-orosz kapcsolatok fejlesztésére - utalt az amerikai elnökválasztás eredményére Szijjártó Péter, miután megbeszélést folytatott Veronika Szkvorcova orosz egészségügyi miniszterrel. A külgazdasági és külügyminiszter a találkozó után rendezett sajtótájékoztatón arra emlékeztetett elsőként, hogy az utóbbi években folyamatos bírálatokat kaptunk a nyugati világtól, amiért a magyar kormány „pragmatikus” kapcsolatokat tartott fenn Moszkvával, de a külügyminiszter szerint ma már a nyugati világ is ilyen kapcsolat kialakítására törekszik az orosz vezetéssel. A magyar diplomácia irányítója ezután a Dunaferr fejlesztésétől, a Richter és az Égis terjeszkedéséig, a Mol kutatásaitól mezőgazdasági beruházásokig hosszan sorolta azokat a gazdasági kérdéseket, amelyek terítéken lesznek Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor ma délutáni találkozóján.
FOTÓ: MTI/ILLYÉS TIBOR
Tegnap késő délután fogadta a magyar külügyminiszter a Roszatom vezérigazgatóját, Alekszej Lihacsovot is. Még a találkozó előtt úgy fogalmazott Szijjártó, hogy Paks2-t illetően "ugrásra készen állunk", várjuk az EU utolsó engedélyét, hogy a bővítés megkezdődjön.
Kérdésre válaszolva ismertette, hogy a Malév után maradt adósság rendezése ügyében is körvonalazódik a megállapodás.
Még tegnap este Szijjártó tárgyalóasztalhoz ült partnerével, Szergej Lavrovval, ma reggel pedig Gyenyisz Manturov ipari és kereskedelmi miniszterrel is tárgyal, hogy a csúcstalálkozó előtt minden szóba kerülő kérdést még egyszer áttekintsenek.
Lásd még: Érzi a keleti szelet a kabinet