Donald Trump amerikai elnökké való két héttel ezelőtti beiktatása óta ez volt a harmadik hasonló bejelentés Izraelben. A milliárdos már az amerikai elnökválasztás alatt világossá tette, hogy elődjével, Barack Obamával szemben nem talál kivetni valót abban, ha Izrael újabb telepeket hoz létre a megszállt palesztin területeken. Erről a kérdésről is szót ejthet az amerikai elnök Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel február 15-én esedékes találkozója során.
Ciszjordániában mintegy 350 ezer zsidó telepes él, s további 200 ezer pedig Kelet-Jeruzsálem területén. Izrael az 1967-es háború óta tartja megszállva ezeket a területeket. 100 olyan izraeli telep is létezik, amelyek mélyen palesztin területeken helyezkednek el.
Közben Amonában az izraeli hadsereg felszólította az ott élőket, 48 órán belül hagyják el telepeiket. Ők azonban nem voltak hajlandóak erre, s a fő úton barikádokat emeltek, autógumikat gyújtottak fel. A jeruzsálemi legfelsőbb bíróság döntött úgy, hogy a 280 lakos február 8-ig hagyja el a területet. A telep ugyanis palesztin magánterületen található. Az izraeli kormány alternatív területet próbál biztosítani az amonaiak számára. A rendőrség attól tart, hogy erőszakkal kell felszámolni a telepet. 2006-ban egy hasonló akció során 200 tüntető és több mint 50 rendőr sérült meg.