Az alsóházban tegnap kezdődött a vita, ma szavaznak első olvasatban a törvényjavaslatról. A mindössze négysoros tervezet felhatalmazza Theresa May kormányfőt, hogy aktiválhatja a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét az EU-tárgyalások megindításáról.
Jeremy Corbyn, az ellenzéki Munkáspárt vezére a konzervatív kormány javaslatának támogatására szólított fel, de több tucat Labour-honatya lehet, akik nem támogatják a Brexit-törvényt. A nemmel szavazók számából következtetni lehet majd Corbyn támogatottságára. Owen Smith, aki korábban pályázott a Munkáspárt vezetői posztjára, már előre jelezte, hogy nemmel voksol majd Nemmel készül szavazni a konzervatív Ken Clarke, volt pénzügyminiszter is.
A Liberális Demokrata Párt 9 és a Skót Nemzeti Párt 54 képviselője testületileg a törvény ellen szavaz, de nem látszik esély arra, hogy érdemi módosító javaslatokat fogadjanak el. Jövő héten, február 8-án még egy parlamenti vitanapot tartanak.
A kormányfő írországi sajtóértekezletén leszögezte: „A honatyák nagyon világos helyet előtt állnak, hiszen a brit polgárok tavaly június 23-án már meghozták a döntésüket, a népszavazáson többséget szereztek azok, akik Nagy-Britannia EU-tagságának felmondását támogatják, a kabinet dolga pedig azt, hogy ezt a gyakorlatban véghezvigye.”
Több esély van módosító indítványok benyújtására a Lordok Házában, ahol a kormánynak nincs többsége. A felsőház február 20-án kezdi a vitát, ha elfogadnak módosításokat, akkor március elején várhatóan újra visszakerül a javaslat az alsóház elé. A May-kormány legkésőbb március végéig szerené beindítani a kilépési tárgyalásokat az Európai Unióval, a tárgyalási folyamat két évig tarthat, de közös megegyezéssel meghosszabbítható.
A May-kormány csütörtökön Fehér Könyvet hoz nyilvánosságra, amelyből világosan kiderül majd, milyen célokkal indulnak neki a brüsszeli tárgyalásoknak. A kormányfő azt ígéri, hogy kész negyedévenként a parlament előtt beszámolni a megbeszélésekről.