4-es metró;Tarlós István;Péterfalvi Attila;OLAF-jelentés;

FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava

- OLAF-jelentés - Péterfalvi hallgatást kért Tarlóstól

„Személyesen kértem Tarlós István főpolgármestertől: ne hozza nyilvánosságra a 4-es metró beruházásának és az Alstom metrókocsik beszerzésének korrupciógyanús ügyeiről készült OLAF-jelentést” – mondta Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke a Magyar Nemzetnek.

Péterfalvi közölte, hogy az ügyben Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztertől és Polt Péter legfőbb ügyésztől is levélben kért tájékoztatást: milyen feltételei vagy éppen akadályai vannak, hogy nyilvánosságra hozható legyen a Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése.

"Az OLAF álláspontja a hírekkel ellentétben ismeretlen, és azt is tisztázni kell, hogy van-e olyan nemzeti érdek, amely a jelentés nyilvánosságra hozását befolyásolhatja" – fogalmazott az adatvédelmi hatóság elnöke, hozzátéve, hogy a magyar törvények szerint akinél az adat jogszerűen van, az dönthet a nyilvánosságról. Az „adatot” csütörtökön a Főpolgármesteri Hivatal hivatalosan is megkapta a Miniszterelnökségtől, de a NAIH szerint jobb, ha Tarlós István a hivatalos válaszok megérkezéséig vár.

Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség sajtószóvivője a lapnak megerősítette: az ügyészség, ahogy eddig, a jövőben sem hoz nyilvánosságra dokumentumokat. Az OLAF-jelentésbe a büntetőeljárások végeztével az érintettek nyerhetnek betekintést, s ők akár közzé is tehetik azt.

Ismert, az OLAF 167 milliárd forintnyi csalást és korrupciót tárt fel a metró kapcsán, s ezért a kormány 76 milliárd forintos büntetést fizethet az Uniónak - bár az összeg kisebb is lehet. Az OLAF-jelentés ugyan még nem nyilvános, s a kabinet is csak a napokban jutott hozzá, de a kormányzati kommunikáció szerint a kárt a szocialista-liberális fővárosi vezetés és kormány okozta. Tarlós István korábban azt állította, a fideszes városvezetésnek csupán egyetlen szerződéshez van köze. A Miniszterelnökség miniszterhelyettese a kormány nevében arra kérte Tarlóst, hogy február 28-ig ossza meg a kabinettel a jelentésben feltárt cselekményekkel kapcsolatos álláspontját, hogy elindulhasson az egyeztetés a magyar kormány és az Európai Bizottság között.

A Fővárosi Főügyészség a Nemzeti Nyomozó Irodát bízta meg a 4-es metró beruházásával kapcsolatos szerződések nyomozásával, ami fokozott ügyészi felügyelet alatt folyik.

Donald Trump amerikai elnök szombaton telefonon beszél majd több ország vezetőjével, így Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, Abe Sindzó japán kormányfővel, Angela Merkel német kancellárral, Francois Hollande francia elnökkel és Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnökkel - erősítette meg pénteken az elnöki hivatal.