Botka László;Lattmann Tamás;

Az Új Magyar Köztársaság Egyesület demonstrációja a Magyar Nemzeti Múzeum előtt 2015 októberében. FOTÓ: Népszava

- Lattmann Tamás bejelentkezett

Nem derült ki pontosan, hogy az ellenzéki pártok mit gondolnak Lattmann Tamásról, aki bejelentkezett a baloldal miniszterelnök-jelölti posztjáért - csak a Párbeszéd fejtette ki véleményét lapunknak. A párt örül a nemzetközi jogász döntésének, mert így újabb komoly jelölt vehet részt az általuk is támogatott demokratikus előválasztáson, s Tordai Bence reméli, újabb potenciális kormányfő-jelöltek is színre lépnek. A párt szóvivője közölte, hogy a Párbeszéd is hamarosan megnevezi miniszterelnök-jelöltjét, aki megméretteti magát az előválasztáson.

Az Együtt részéről Szigetvári Viktor pártelnök megkeresésünkre szűkszavúan közölte: nem kívánja kommentálni Lattmann bejelentését. Hasonlóan elzárkózott a Demokratikus Koalíció (DK) is, amely tartja magát a demokratikus ellenzéki pártok megállapodásához, s a nyilvánosságban nem beszélnek a tárgyalások állásáról, az esetleges jelöltekről és az együttműködés módjáról. A párt nyilvánosan nem kommentálta sem Botka László, sem Bokros Lajos esetleges jelöltségét, mert széleskörű megállapodásra, és nem nyilvános üzengetésre van szükség. Az MSZP-s Botka szintén nem akarta kommentálni a nemzetközi jogász színre lépését, vélhetően hasonló okokból. Lattmann bejelentkezése azért is érdekes, mert ha nem teljesülnek Botka feltételei - ezekről jelenleg is tárgyal az ellenzékkel -, és a szegedi polgármester visszalép a jelöltségtől, akkor az Index információi szerint MSZP akár be is állna a jogász mögé.

A korábban civil akciókat szervező Lattmann azért állt bele a kormányfő-jelöltségbe, mert megelégelte, hogy mindenki csak beszél a lehetséges, pártok fölötti jelöltről, de senki nem lép semmit. Az Indexnek azt mondta, bárkivel megmérettetné magát a posztért, akár egy előválasztás keretein belül is. Szerinte a szavazókat jobban meg tudná nyerni egy politikán kívüli jelölt, aki pártcsaták helyett egy szakemberek által kidolgozott, konszenzusos programot vinne végig. Lattmann egy teljesen új koncepciót kíván az ellenzék elé tárni: "Orbán Viktor után nem ideológia-vezérelt kormányzásra, valamint olyan programra lesz szükség, amely nem egy párt elképzelésein alapul". Szerettük volna megtudni tőle, hogy ez pontosan mit takar, de pénteken nem tudtuk elérni Lattmannt.

Kényelmes lenne tovább építeni Szeged városát, csakhogy a politikusnak nem az érdekei fontosak, hanem az értékek, amiket képvisel. Ezért vállalta el Botka László a miniszterelnök-jelöltséget, amiben a szocialista párt elnöksége megerősítette. Szerinte még legalább egymillió szavazójuk hiányzik a Fidesz legyőzéséhez. Ehhez új kormányzóképesség kell és mindenkit meg kell győzniük, hogy ha leváltják a Fideszt, nem a 2010 előtti világ tér vissza. Az is kiderülhet, a baloldali politikai szereplők közül ki akar komolyan kormányváltást és ki nem.