helyi népszavazás;Pilisszántó;transzformátor-állomás;

- Fák helyett zöld vezeték

Helyi népszavazás lesz a „Pilis kapujának" is nevezett Pilisszántó üdülőövezetének szomszédságába tervezett transzformátorállomás ügyében - csakhogy épp a leginkább érintett lakók nem szavazhatnak majd, mert nem bejelentett lakosok. A beruházással kapcsolatban péntek este tartották az első lakossági fórumot, a kedélyek nem csillapodtak. A helyiek természetkárosítástól, ingatlanjaik értékcsökkenésétől tartanak és készek pert indítani az önkormányzat ellen.

Népszavazás lesz Pilisszántón a település üdülőövezetébe tervezett hatalmas transzformátorállomás kérdéséről - hangzott el a beruházás miatt összehívott péntek esti lakossági fórumon. Mint arról lapunk is beszámolt, az Elmű által épített trafóállomás 12 ezer négyzetméter alapterületű lenne, s Pilisszántó külterületi részén, az úgynevezett Placskó-telep mellett, a lakóépületek közelében helyezkedne el. Az érintett lakók hevesen tiltakoznak, ám jelezték, nem a fejlesztés, hanem annak tervezett helyszíne ellen vannak. Szeretnék elkerülni a természetkárosítást a Pilis kapujában, emellett attól is tartanak, hogy ingatlanjaik elértéktelenednek.

Bár a beruházás előkészületei több mint fél éve tartanak, a tervekről csak pénteken tartottak először lakossági fórumot, ahol a helyiek és az önkormányzat képviselői mellett az Elmű szakemberei is megjelentek. A trafóállomás ellen tiltakozók szerint nem kaptak megnyugtató válaszokat kérdéseikre. Az egyik érintett lakos lapunknak elmondta, a gyűlést nem is nevezné valódi fórumnak, a helyiek ugyanis érdemben nem reagálhattak az elhangzottakra, mindenki csupán egy percben fejthette ki véleményét.

Az önkormányzat 65 millió forintért adná el a területet az Elműnek, a pénzből a rossz állapotban lévő tornatermüket újítanák fel. A fórumon többen jelentkeztek, akik akár nagyobb összeggel is hajlandóak lennének támogatni a tornaterem felújítását, vannak, akik gyűjtést is szerveznének, de az önkormányzat képviselői ezekre a felvetésekre nem reagáltak. Az ellenzők szerint a képviselő-testület minden tagja az állomásra szavaz, így ez nem okozott számukra nagy meglepetést.

Az Elmű azzal érvel, hogy a trafóállomás a pilisi régió ellátásának javítását szolgálja, és olyan területet keresnek, ahol a már meglévő vezetékek legkisebb bővítésére van szükség. Arra a kérdésre, lát-e lehetőséget arra, hogy a lakók kérését figyelembe véve máshol építsék fel az állomást, Csicsmanczai Tamásné polgármester lapunknak úgy válaszolt: más lehetőség fel sem merült.

A Népszavának nyilatkozó lakó azonban nem így emlékszik: szerinte szóba került egy másik terület is, ahová nem vezet aszfaltos út, így azt az Elműnek magának kellene kiépítenie, ezért a helyi főépítész elvetette az ötletet (a Placskó-telep útjainak aszfaltozását egyébként 40 százalékban az ingatlantulajdonosok állták, 60 százaléka uniós forrásból épült).

A trafóállomás után egy magasfeszültségű, 400 kV-s légvezeték is átszelné a környéket - ezt a Mavir építené -, emiatt 25-30 méter hosszú erdősávot is ki kellene irtani. A Mavir képviselője azzal próbálta nyugtatni a helyieket, hogy a vezetékek majd zöld színűek lesznek.

A polgármester asszony bejelentette, a „demokrácia eszközével élve" népszavazás lesz. Csakhogy - amint azzal bizonyára Csicsmanczainé is tisztában van - az üdülőövezetben élők nagy többsége nem bejelentett lakos, nyaralóként használják ingatlanjaikat, így éppen azok nem szavazhatnak majd, akiket a leginkább érint a beruházás. Többen azt is fontolgatják, ha megépül a trafóállomás, pert indítanak az önkormányzat ellen ingatlanjaik értékének csökkenése miatt.

Jogsértő az elsőfokú hatóság döntése, amely szerint nem szükséges környezeti hatástanulmányt végezni a Városligetben a Közlekedési Múzeum átépítésének megkezdése előtt - állapította meg a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya.