A rendezvényen befolyásos republikánus politikusok jelentek meg, és mondtak rövid beszédet. Jelen volt, és beszédet mondott – mások mellett – Mike Coffman, coloradói képviselő, a törvényhozás magyar-amerikai lobbicsoportjának prominens tagja, Steve King, iowai képviselő, a kaliforniai Devin Nunes, a képviselőház hírszerzési bizottságának elnöke és Donald Trump hatalomátadást lebonyolító csapatának alenöke, vagy Marsha Blackburn, Tennessee képviselőnője, aki szintén a hatalomátadást lebonyolító csapat alelnöke volt. Több politikus – így például Mike Pompeo, a CIA várható vezetője vagy a floridai Dennis Ross – a munkatársával képviseltette magát a rendezvényen. Magyar részről Megyesy Jenő, Orbán Viktor miniszterelnök külpolitikai főtanácsadója, Perényi Zsigmond a miniszterelnöki hivatal helyettes államtitkára, Kumin Ferenc New York-i főkonzul és az éppen Washingtonban tartózkodó magyar parlamenti küldöttség tagjai, Mesterházy Attila, Firtl Mátyás, Szakács László és Velez Árpád vett részt.
Szemerkényi Réka, Magyarország washingtoni nagykövete hangsúlyozta: a rendezvénnyel, illetve az új elnök beiktatásával végleg lezárható az a korszak, amelyben Magyarországnak a magyar–amerikai kapcsolatokban „fantomok ellen” kellett küzdenie. A szombati rendezvénnyel – tette hozzá a nagykövet – „Magyarország megerősítette helyét az új amerikai republikánus kormányzat geostratégiai térképén”.
Orbán segít az EU bomlasztásában
Moszkva a jövőben is mindent megtesz, hogy gyengítse az EU egységét, s ehhez segítséget kap Orbán Viktortól, és a hozzá hasonló közép-európai jobboldali populista politikusoktól – idézte a The Moscow Times című moszkvai lap Vlagyimir Frolov ismert orosz politikai elemzőt. „Kelet- és Közép-Európának nem a Krímet elfoglaló „kis zöld emberkéktől” kell tartania, hanem attól, hogy Moszkva bele akar szólni a belpolitikájukba, és irányítani kívánja külpolitikájukat. Oroszországnak most nem terület kell, hanem politikai és gazdasági ellenőrzés” – vélekedett az elemző. Vlagyimir Putyin orosz elnök februári budapesti látogatása elé írt elemzésében Frolov hangsúlyozta: ugyan nem az orosz beavatkozás, hanem a belharcok következménye, hogy a térségben terjedni kezdett az illiberális demokrácia eszméje, ám a Kreml örül a közép-európai folyamatoknak. „Putyin ellátogat az EU-n belüli legközelebbi szövetségeséhez, Orbán Viktorhoz. S Moszkvának nem kell átfogó politikai akciókat kezdeményeznie a térségben, mert a helyi populisták már elvégezték Oroszország munkáját”. Frolov szerint Moszkva változatlanul saját érdekszférájának tekinti az egykori varsói Szerződés tagállamait, s ez különösen igaz akkor, amikor valamely országba jobboldali populista politikus kerül hatalomra. „Ez Kelet- és Közép-Európa bármelyik országában bekövetkezhet, s akármennyi amerikai katonai is érkezzen a térségbe, az USA semmit sem tud tenni, hogy megfordítsa a folyamatokat” – hangsúlyozta az orosz elemző.