Már tudott volt a 16 halálos áldozatot követelő baleset híre, amikor az intézményben szombaton reggel megkezdődött a gimnáziumi felvételi vizsga. Elképzelhető, hogy a felvételiztetők, de a diákok is milyen lelkiállapotban lehettek az események ismeretében, mely a teljesítményüket is jelentősen befolyásolhatta.
Ráadásul – az első hírek szerint – érettségi előtt álló tanulók is ültek a buszon.
Palkovics László oktatási államtitkár szombat este újságíróknak elmondta: kiemelt fontosságú, hogy a sérült gyerekeket semmilyen hátrány ne érje a következő időszakban tanulmányaik, akár az érettségi során. Vasárnap minden iskola igazgatójának levelet küldenek, hogy a hétfői gyásznapon méltóképpen emlékezzenek az áldozatokra.. (MTI)
A szörnyűségek sora olyan fizikai és mentális gondokat okozhat valamennyiük, de az itthon maradt osztálytársak, iskolatársak, barátok körében is, melyek rányomhatják bélyegüket úgy a felvételi, mint a közelgő érettségi vizsgát tevők eredményeire, ezzel akár jövőbeli boldogulásukra.
A Népszava megkérdezte Aáry Tamás Lajost, az oktatási jogok biztosát, lát-e lehetőséget valamiféle méltányosságra, kedvezőbb elbírálásra vagy segítségre, támogatásra, hogy a tragédia érintettjeinek jövőjében ne okozhasson törést a feldolgozhatatlan esemény.
Az ombudsman elmondta: természetesen alapvetően is van lehetőség pótfelvételi időpontot kérni, pótérettségit tenni, ha valamilyen, a diákokon kívül álló ok miatt ez szükséges – ez az Oktatási Hivatal (OH) hatáskörébe tartozik.
Ugyanakkor – ha erre kérés érkezik - az oktatási államtitkárság, az OH, és az ombudsman együttműködve bizonyára minden lehetőséget megtalál majd arra, hogy e speciális helyzetben a lehető legjobb megoldást nyújtsa az érintetteknek.
Jelenleg azonban – hangsúlyozta Aáry – nyilván legkevésbé sem az oktatásszervezési kérdésekkel kell foglalkozniuk a tragédia kapcsán, ez későbbi feladat lesz. (Veress Jenő)
Továbbra sem tudni, mi okozta a balesetet
Az autóbusz roncsát szombaton elszállították, azt a hatóságok még többször átvizsgálják. Szombaton azért maradt el a rendőrségi sajtótájékoztató, mert az ügyészség úgy ítélte meg, hogy nincs elég információ a baleset okairól. Továbbra sem tudni tehát, hogy mi okozta a balesetet, a hatóságok lefoglalták az autósztráda videokameráját, és szemtanúkat hallgatnak meg. Köztük egy szlovák kamionsofőrt, aki szerint a buszból füst szivárgott. Veronát és egész Olaszországot megrázta a baleset, nagyon sokan ajánlották fel segítségüket. A tavalyi, spanyolországi buszbalesetben meghalt olasz diákok szülei részvétüket fejezték ki a magyar áldozatok hozzátartozóinak.
Az olasz hatóságok mellett a magyar rendőrség is nyomozást indított a péntek éjjeli veronai busztragédia ügyében. Az Országos Rendőr-főkapitányság vasárnap honlapján közölte, hogy halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanújában indított nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) A baleset körülményeit az olasz hatóságok vizsgálják, kérésükre azonban munkájukat a helyszínen három magyar rendőr is segíti, akik vasárnap hajnalban érkeztek Veronába. Sárközy Júlia, az MTI helyszíni tudósítója vasárnap délelőtt elmondta, az olasz hatóságok alaptalannak nyilvánították annak a szemtanúnak a beszámolóját, aki korábban azt állította, már a baleset előtt füst szivárgott ki a buszból.
Forrás: Országos Mentőszolgálat /Facebook
Vasárnap este Budapestre érkezett az első két súlyos sérült
A Magyar Honvédség Egészségügyi Központ igazgatója elmondta, hogy a kórházba érkezett első két sérült, 50-60 év közötti férfi és nő, állapota stabil. Tamás Róbert megjegyezte, hogy a testi és főleg lelki sérüléseik kezelése hosszú ideig tarthat. Az igazgató elmondta, pár mondatot váltott a sérültekkel, amikor leszállt velük a helikopter, és a hozzátartozók is úton vannak már. Megerősítette, hogy a negyedik, ugyancsak felnőtt sérült az előzetes információkkal szemben hétfőn érkezik meg az intézménybe mentőautóval, neki végtagsérülései is vannak. Az orvos ezredes elmondta, a betegek állapota stabil, kommunikálnak, folyik a vizsgálatuk folyik, és hamarosan elkészítik a terápiás tervet is. Hozzátette: a kinti orvosokkal folyamatosan tartották a kapcsolatot, és az olasz kollégák folyamatosan tájékoztatást adtak a sérültek állapotáról. Tamás Róbert a sérültek felépüléséről egyelőre nem kívánt jóslásokba bocsátkozni, de megjegyezte, mind a testi, mind a lelki sérülésekből hosszú lesz a felépülés. Jelezte, orvos kollégái önként, szabadságukról jelentkeztek munkára.
Még nem sikerült azonosítani a veronai buszbaleset 16 halottját és a két válságos állapotban lévő sérültet sem - egyebek mellett erről beszélt szombati tájékoztatóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A szülők egy részétől DNS-mintát vettek és a következő napokban vetik össze az áldozatok DNS-ével, az azonosítás azonban jó néhány napig tarthat - mondta a miniszter.
A Corriere della Sera, a legnagyobb olasz napilap interjút közölt az egyik, súlyos égési sérüléseket szenvedő magyarral, aki elmondta, hogy az autóbusz Milánó térségében megállt egy rövid pihenőre, talán ekkor váltották egymást a sofőrök, de erről egyelőre nincs pontos információ. A férfi elmondta azt is, hogy a háromsávos autópálya jól ki volt világítva, és nem volt nagy a forgalom, a busz utasai közül néhányan aludtak, többségük azonban fenn volt, a baleset hirtelen történt, a tűz a busz elejében ütött ki.
Népszava fotó/Vajda József
Orbán Viktor miniszterelnök kezdeményezésére a kormány az olaszországi buszbalesetben elhunyt áldozatok emlékére január 23-át nemzeti gyásznappá nyilvánította. A Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet szerint a nemzeti gyásznapon Magyarország lobogóját ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással az Országház előtt fel kell vonni, majd félárbócra kell ereszteni. A meghatározott középületeken gyászlobogót kell kifüggeszteni, illetőleg Magyarország lobogóját és az európai lobogót félárbocra kell ereszteni. Az iskolákban tanóra vagy külön diákrendezvény keretében méltó módon megemlékezést kell tartani.
A kormány rendelete szombaton 18 órakor lépett hatályba.(MTI)