Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata vonja vissza a 2024. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére irányuló pályázatát? - erről a kérdésről rendezne budapesti népszavazást a Momentum Mozgalom, amely tegnap meg is kezdte az aláírásgyűjtést a főváros 25 pontján. Összesen 30 napjuk van rá, hogy 138 ezer budapesti lakos aláírását összegyűjtsék. A NOlimpia-kampány már 5-600 aktivistánál és 3,5 millió forint adománynál tart, és besegít az aláírásgyűjtésbe a Lehet Más a Politika, az Együtt és a Párbeszéd is. Sőt, az aláírásgyűjtő ívet az internetről is le lehet tölteni, és az aláírás után postán elküldhető vagy személyesen leadható a pultoknál.
Támogatásáról biztosította a 2024-es budapesti olimpia pályázatról indított civil aláírásgyűjtést Molnár Gyula, az MSZP elnöke és Horváth Csaba, a párt fővárosi közgyűlési frakciójának vezetője is. Molnár elmondta, mindannyian sportpártiak, olimpiapártiak, fontos lenne, ha egyszer Magyarország készen állna a rendezésre. Most viszont több a kérdés, mint a válasz, ezért örülnek és támogatják a civil szervezet aláírásgyűjtését és arra kérik tagjaikat és szimpatizánsaikat, hogy ők is írják alá a kezdeményezést. Azt javasolta, hogy ne csak a tiltakozók, hanem azok is lássák el kézjegyükkel az íveket, akik teljes szívvel az olimpia mellett vannak, mert ez teremt lehetőséget a nyílt párbeszédre. Molnár bejelentette azt is, az MSZP emellett saját kampányt is indít és arra kéri a kormányt, hogy kezdeményezzen népszavazást az olimpiáról, tegye lehetővé, hogy a kampányban a rendezés mellett és ellene szóló érvek is megjelenhessenek.
A pártelnök szavait követően a szocialisták Szabad Sajtó Alapítványa közzé is tette országos kampánya alapvetéseit, amelyek szerint azért kellene országos népszavazást rendezni a kérdésről, mert az olimpia nemzeti ügy, nem lehet egy szűk politikai elit döntése. Emlékeztetettek: az olimpia hosszú távon meghatározza Magyarország és Budapest jövőjét, így egy referendummal kormányzati ciklusokon átívelő döntés születhet. Az MSZP kampányának első lépése az a videospot, amelyben Török Ferenc kétszeres olimpiai bajnok öttusázó a népszavazás fontosságára hívja fel a figyelmet.
Nemcsak az eddig ismeretlen civil mozgalmat segítő kis pártok, valamint az MSZP szorgalmaz népszavazást a kérdésben, hanem a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) is támogatja az aláírásgyűjtést. A Bokros Lajos által vezetett tömörülés felhívta a figyelmet, hogy egy olimpiának soha nincs költségvetési nyeresége, hanem csak óriási közpénzügyi vesztesége. "Ne az adófizetők pénzén álmodjon nagyot a kormány. Van mire költeni, nem az olimpiától lesz boldog és sikeres az ország" - fogalmaztak. A DK sem támogatja, hogy Budapest olimpiát rendezzen. Az ellenzéki párt szerint az esemény olyan költségvetési terhet jelentene az amúgy is rosszul teljesítő magyar gazdaság számára, hogy az már államcsőddel fenyegetne.
"A 3-as metró tökéletesen alkalmas lenne olimpiai lángnak" - kommentálta a Kétfarkú Kutya Párt is az olimpia megrendezésének tervét, de a viccpárt segíteni is kíván, méghozzá egy plakátkampánnyal a Momentumnak. "Fontos lenne, hogy ne csak a kormánypropagandát lehessen látni az utcákon, amit persze szintén mi fizetünk" - írták a Facebookon. Mivel kisplakátokat már nem lehet kitenni, csak akkor, ha elég aláírás összegyűlt, ezért ha összegyűlik elég pénz - egy óra alatt egymillió forint jött össze -, a párt óriásplakátokat tenne ki február 1-től Budapesten. Kovács Gergely, az MKKP elnöke azt mondta a 24.hu-nak, hogy "amennyire ismerjük a kormányt, kinézem belőlük, hogy akkor is megrendezik az olimpiát, ha nem mi nyerjük meg a pályázatot".
"A kormány nem foglalkozik a kérdéssel, ameddig nem gyűlik össze a szükséges 138 ezer aláírás" - reagált a csaknem teljes egységre Lázár János. A kancelláriaminiszter leszögezte: a kormány jelenleg nem akar népszavazást kiírni az olimpia ügyében, de ez változhat. Ehhez képest a Fidesz azonnal rátámadt azokra a baloldali pártokra, amelyek támogatják a kezdeményezést. Mindeközben a Quaestor Károsultak Közössége nyílt levelet juttatott el a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) a 2024-es budapesti pályázat ügyében. Ebben azt kérik, hogy a NOB "ne támogasson egy olyan pályázatot, amelyben a Duna City telekhez a magyar kormány jogtalanul akar hozzájutni!" Ide épülne ugyanis az olimpiai falu, ám az Orbán-kormány által eltervezett építkezés egy olyan ingatlannal tervez, amely nem is a magyar állam tulajdona.