letelepedési kötvény;árnyékbizottság;

- Árnyékbizottság vizsgálja a letelepedési kötvényt

A letelepedési kötvények nem hoznak hasznot az országnak, és a hatóságok rendelkezésére álló húsz nap alatt nem képesek megállapítani, hogy a kötvényvásárlók vagy családtagjaik jelentenek-e biztonsági kockázatot - állapította meg a letelepedési kötvények rendszerét vizsgáló ellenzéki árnyékbizottság tegnapi ülésén. 

A nem hivatalos testületet az Együtt, a Jobbik, a Liberálisok és az LMP hozta létre, tagjai pedig szerdán a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal vezetőivel találkoztak. Eddig mintegy 10 500-an jutottak letelepedési engedélyhez a kötvényeken keresztül, körülbelül 3500 eljárás még zajlik, az elutasítások száma pedig alig néhány tucat. A döntéshozók az egész eljárásrendet arra optimalizálták, hogy a lehető leggyorsabban, a legalapvetőbb érdemi vizsgálat nélkül, 300 ezer euró ellenében hozzá lehessen jutni a letelepedési engedélyhez. A találkozón világossá vált, hogy a kötvények megszerzésében közreműködő ügyvédi irodák valójában postásszerepet töltenek be, miközben hatalmas összegek landolnak ismeretlen helyeken. A közvélemény joggal várja el, hogy kiderüljön, hol vannak ezek a pénzek, és azokból kik gazdagodtak - fogalmazták meg az árnyékbizottságban.

Igyekszik megvédeni hatáskörét az Országos Atomenergia Hivatal (OAH), ellenállva a kormány központosítási törekvéseinek. A paksi erőmű bővítésének környezetvédelmi engedélyezése civil szervezetek fellebbezése miatt még nem jogerős. Az építkezés megkezdéséről a második félévben dönthetnek.