MSZP;Botka László;

FOTÓ: Népszava

- Botka László nem enged

Egyhangú támogatást kapott az MSZP-től Botka László. Az ellenzéki párt elnöksége  úgy döntött, támogatják a szegedi polgármester miniszterelnök-jelöltségét, de Botka teljes körű felhatalmazást kapott arra is, hogy tárgyaljon a többi baloldali párttal a jelöltállításról és a tartalmi kérdésekről. A szocialista vezérkar annak tudatában döntött, hogy Botka a zárt ajtók mögött bejelentette, az előválasztás kérdésében "nem puhult". 

Csütörtökön nyilvánosságra hozza miniszterelnök-jelölti programját Botka László. Szeged szocialista polgármestere hisz abban, hogy ez a 2018-as győzelem programja. A politikus, akinek kormányfő-jelöltsége mellé egyhangúlag felsorakozott a szocialista vezérkar, a Népszavának azt is világossá tette: nem túlélni akar, hanem nyerni 2018-ban. Ezért nem akar amerikai típusú előválasztást, mert azt nagyon könnyen meghekkelheti a Fidesz - magyarázta, hozzátéve, ezt tegnap az MSZP elnökségének is elmondta, a testület pedig ennek tudatában támogatta, hogy legyen a jelöltjük. Másfajta előválasztást ugyanakkor szeretne és támogatna is Botka, aki a szegedi modellt ajánlja a lehetséges partnereknek.

A városban, amelyet 2002 óta irányít a szocialisták és szövetségeseik profi módon mérik a jelöltek népszerűségét. Ahol verseny van, ott megnézik, ki vonz több szavazót, például megszondázzák erről a civileket, a potenciális jelöltek lakossági fórumokon bizonyíthatják, mennyire fogadják el őket saját körzetükben. A szocialisták frissen megnevezett kormányfő-jelöltje ilyen versenyt akar. Véleménye szerint a demokratikus ellenzéknek ma erőt kell mutatni, nem azt, hogy még a jelölt kiválasztás kérdésében sem tud egységet mutatni. Ha győzni akarnak, egy millió új szavazóra van szükségük, akiket veszekedő pártok nem képesek a maguk oldalára állítani. Ami a miniszterelnök-jelöltséget illeti, Botka erről saját bevallása szerint a tárgyalóasztalnál szeretné meggyőzni a partnerek. "A demokratikus pártok megértették, hogy újra kell gombolni a kabátot. Türelmes vagyok, és mindenkivel tárgyalni szeretnék" - fogalmazott lapunknak Botka, aki Molnár Gyula pártelnök lapunknak adott múlt szombati interjújára utalva kérte, írjuk meg: "Botka nem puhult".

Az MSZP elnöke a Népszavának arról beszélt, készen állnak, hogy a demokratikus ellenzéki pártok által közösen kialakított rendszerben dőljön el, ki lesz a baloldal miniszterelnök-jelöltje. Ők nem léptek el az előválasztási koncepciótól, Botkát pedig arra fogják kérni, hogy ebben a kérdésben puhítsa álláspontját. Molnár azt is mondta, "aki Orbán Viktort akarja legyőzni, annak be kell mennie az oroszlán barlangjába, tehát előtte meg kell vívnia ezt a csatát is."

Az LMP még hezitál
Majtényi László is szóba jöhető köztársasági elnök-jelölt, de vannak saját jelöltjeink is - fogalmazott az ATV-ben az LMP társelnöke. Hadházy Ákos bevallotta, pártja még nem döntöttel el, támogatja-e, hogy a civilek által javasolt alkotmányjogász legyen Áder János ellenzéki kihívója. Közölte, jelenleg saját jelöltjüket keresik, s többek felmerülhetnek. Forrásaink szerint az LMP több, a jobboldalhoz inkább köthető közéleti szereplőtől kapott már kosarat, legutóbb Sólyom László korábbi államfő mondott nemet a pártnak amikor arra kérték, legyen a jelöltjük. A civilek által jelölt Majtényi mellé eddig felsorakozott az MSZP, majd a DK, az Együtt, a Párbeszéd, a Liberálisok, a Szolidaritás. Ha a független Kész Zoltán is csatlakozik, akkor az induláshoz szükséges 40 képviselői aláírásból 39 meg lenne. A többi az LMP 5 képviselőjén múlik.

Ugyanakkor alig több mint egy óra alatt dűlőre jutott az MSZP vezérkara Botka miniszterelnök-jelöltsége ügyében. A szocialista elnökség egyhangúlag beállt a szegedi polgármester mellé, s állítólag csak azért kellett ennyi idő a döntéshez, mert minden elnökségi tag hozzászólt ehhez a napirendhez. A pártelnök a testület ülése közben azt is bejelentette, hogy Botka "teljes körű felhatalmazást kapott arra, hogy a következő hetekben folytassa le a többi baloldali párttal az együttműködésről szól tárgyalásokat. Azokat, amelyek a jelöltállításban, a tartalmi kérdésekben szükségesek ahhoz, hogy a következő parlamenti választáson győzzön a baloldal. Molnár Gyula azt is közölte: pártja azt ajánlja a szövetségeseknek, a civileknek, a lehetséges változást akaróknak, hogy a szocialistákhoz hasonlóan vizsgálják meg Botka jelölésének kérdését. Az MSZP elnöke szerint "2017 a válaszok éve lesz, választ kell adniuk arra, hogyan és miképpen lehet leváltani a kormányt. Mit kell azért tenni, hogy 2018-ban mindenki megérezhesse, mit jelent egy másik, jobb országban élni". A pártelnök szerint a szegedi polgármester most ebben a munkában vállalt szerepet.

Botka egyébként Molnár oldalán is azt mondta, rövidesen megkezdi a szükséges egyeztetéseket, mert a kapott felhatalmazással felelősségteljesen kíván élni. Az MSZP elnökségi ülése közben tartott alig néhány perces sajtótájékoztatón azt is közölte, szigorúan zárt ajtók mögött akar tárgyalni a lehetséges szövetségesekkel, ezeket az egyeztetéseket ugyanis nem a nyilvánosságnak szánja, hiszen "ez csak technika". Emlékeztetett: "a magyar választópolgárok többsége kormányváltást akar, a demokratikus oldalnak az a felelőssége és kötelessége, hogy ehhez megteremtse a politikai feltételeket, hogy a választói akaratból 2018-ra kormányzóképes parlamenti többség legyen. „Egységes, kormányzóképes alternatívára van szükség, közös indulásra, közös listára, 106 közös képviselőjelöltre". Utóbbiak kapcsán úgy fogalmazott, hogy kiválasztásukhoz meg kell kérdezni a választók véleményét.

Szükség van új baloldali politikára is - fogalmazta meg már korábban is Botka, aki egy, a 168 órának adott decemberi interjúban maga jelentkezett be a miniszterelnök-jelöltségre. A politikus állította: programja, amelyben az igazságosság új politikáját hirdeti meg, lerombolja majd az Orbán-rezsimet, de egyértelművé teszi, hogy nem a 2010 előtti világot kívánják visszahozni. "Ezek nem az én feltételeim, ezek a minimális feltételek ahhoz, hogy eséllyel tudjon a demokratikus oldal a 2018-as választásokon indulni" - fogalmazott, hozzátéve: bízik abban, hogy "az új igazságosság programjáról" vita kezdődik, hiszen ahhoz ajánl szövetséget a demokratikus oldal valamennyi pártjának, civil szervezetének. Ígérte, a nyitottság nagyon fontos eleme lesz a politikájuknak, ezért várják a javaslatokat is a programhoz.

A Demokratikus Koalíció várja Botka jelentkezését. Molnár Csaba, az ellenzéki párt ügyvezető alelnöke ezt lapunkkal azzal együtt közölte, hogy egyetértenek abban, hogy a kormányváltáshoz új baloldali programra van szükség. A "Sokak Magyarországa" című programját a DK már csaknem egy évvel ezelőtt elfogadta és közzétette saját átfogó programját. Miután ők az abban foglaltakról és nem az ellenzéki pártok együttműködésének technikai részleteiről szóló vitát tartják fontosnak, a programot elküldték a szegedi polgármesternek azt érve, hogy ennek alapján folytassák a tárgyalásokat.

 

Theresa May tegnap jelentette be, hogy a brit konzervatív kormány a kemény Brexit, azaz az Európai Unióból való teljes kilépés mellett kötelezi el magát. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a nyilatkozatra reagálva azt mondta, hogy Magyarország számára rossz hír a Brexit, ezért tisztességes, fair megállapodást kell kötni az uniónak Nagy-Britanniával, mert különben végzetes gazdasági következményei lehetnek. Szijjártó mondandóját alátámasztja a külföldi sajtó elemzése is, miszerint a kilépésnek negatív hatással lesznek a magyar gazdaságra. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke a Brexittel kapcsolatban a jobboldali populista európai vezetőknek - köztük Orbán Viktornak - üzenhetett, amikor azt mondta, hogy tévednek, akik azt hiszik, eljött az Európai Unió lebontásának ideje.