London;12 pont;Theresa May;Brexit;

Theresa May véget vetett a bizonytalanságnak FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/Kirsty Wigglesworth

- May a kemény Brexit mellett

Theresa May beszédében először fejtette ki egyértelműen, hogy a brit konzervatív kormány a kemény Brexit, azaz az Európai Unióból való teljes kilépés mellett kötelezi el magát. May megerősítette, London számára fontosabb önálló döntési jogának megerősítése, az EU-s bevándorlás korlátozása, mint az, hogy tagja maradjon az uniós belső piacnak. A brit miniszterelnök azt ígérte, a Brexit-megállapodásról a brit parlament mindkét háza szavazni fog.

May a londoni Lancester House-ban, a brit kormány rendezvényközpontjában mondta el régóta várt beszédét. A tavalyi Brexit-népszavazást követően a kormányfői posztra került May hangsúlyozta, hogy ha Nagy-Britannia rossz megállapodást köt az Európai Unióval, az nagyobb gond, mint ha egyáltalán nem születik meg a megállapodás. A miniszterelnök arra hívta fel Brüsszelt, ne büntesse Nagy-Britanniát a kilépés miatt, csak azért, hogy eltántorítson más államokat kilépési szándékuktól. May rámutatott: Nagy-Britannia globális szerepvállalásra készül, ugyanakkor „barátja és jó szomszédja akar maradni az Európai Uniónak".

Az előzetesen kiszivárogtatott információkat megerősítve Theresa May leszögezte, az Egyesült Királyság nem maradhat tagja az EU egységes piacának, ebben az esetben ugyanis el kellene fogadnia az EU bíróságának illetékességét, akárcsak a négy uniós szabadságot, köztük a munkaerő szabad áramlását. A Brexit-pártiak egyik fő célja márpedig éppen az volt, hogy London korlátot szabhasson az uniós tagállamokból érkező munkavállalók bevándorlása elé (a már Nagy-Britanniában dolgozó, becslések szerint mintegy százezer magyart ez nem érintené, csupán az újonnan a szigetországba készülőket).

Theresa May védelmezi majd Nagy-Britannia érdekeit a Brüsszellel kezdődő tárgyalásokon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRIS J RATCLIFFE

Theresa May védelmezi majd Nagy-Britannia érdekeit a Brüsszellel kezdődő tárgyalásokon FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/CHRIS J RATCLIFFE

Brüsszel korábban világossá tette, a britek nem csemegézhetnek a különféle jogosítványok között, ha Nagy-Britannia része akar maradni az egységes piacnak, akkor a szabályozások jó részét is tudomásul kell vennie. May hangsúlyozta ugyanakkor, hogy igyekszik majd kialkudni, hogy a briteknek a lehető legszélesebb hozzáférésük legyen az egységes piachoz. A brit miniszterelnök megerősítette, hogy márciusban aktiválják a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, s azt is, hogy nem szeretné, ha a tárgyalások időhatárok nélkül elhúzódnának, reményei szerint két év alatt tisztázni lehet a vitás kérdéseket. (Ennek azért is van jelentősége, hogy az egyik legnagyobb uniós nettó befizetőként Nagy-Britannia meddig utal pénzeket a közös kasszába.)

Azt is közölte a miniszterelnök, hogy a brit parlament mindkét háza szavazni fog az EU-val kötött megállapodásról. Ezt a bejelentést üdvözölte a Munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn.

A brit üzleti körök a népszavazás előtt a Brexit ellen kampányoltak, most mégis megkönnyebbüléssel fogadták, hogy May véget vetett a bizonytalanságnak, jelezve, a kemény Brexitre kell felkészülniük.

May előzetesen konzultált Carwin Jones wales-i, illetve Nicola Sturgeon skót első miniszterrel. Sturgeon korábban azt mondta, ha London a puha Brexit mellett dönt, akkor átmenetileg lemondanak az újabb függetlenségi népszavazásról. May beszédében hangsúlyozta, igyekeznek figyelembe venni a skót helyi kormányzat javaslatait. Észak-Írországot nehéz helyzetbe hozza az 50. cikkely aktiválása, március 2-án ugyanis előrehozott helyi választást tartanak, s jelenleg hiányzik a helyi vezetés.

A brit kormány célkitűzései
1. A kilépéssel kapcsolatos bizonytalanság eloszlatása
2. Nagy-Britannia maga akar dönteni saját törvényeiről
3. Megerősítik az Egyesült Királyságot
4. Írországgal fennmarad az eddigi utazási szabályozás
5. London ellenőrzése alatt akarja tartani a bevándorlást az Európai Unióból
6. Tisztázni kell az EU-munkavállalók jogosítványait Nagy-Britanniában, a britekét az EU-ban
7. Védeni fogják a munkavállalók jogait
8. Szabadkereskedelmi megállapodást kötnének az EU-val
9. Új kereskedelmi egyezményeket más országokkal
10. Kutatás és innováció támogatása, folytatódó együttműködés az EU-val
11. Együttműködés a bűnözés, terrorizmus ellen
12. Zökkenőmentes, fokozatos kilépés biztosítása

Több tucat flamingó pusztult el a hideg miatt Montenegróban, a madarak belefagytak az Ulcinj melletti sópárló vizébe.