A szocialisták frakcióvezetője világossá tette, az Orbán-kormány civilellenes hadjárata ellen minden lehetséges módon igyekeznek fellépni. Ami az esetleges törvényi szigorítást illeti, az MSZP szerint, ha Orbán Viktort a közpénzek gyanús és átláthatatlan áramlása érdekli, akkor ne a tisztességes civileket zaklassa. Vizsgálni véleményük szerint az olyan gyanús körülmények között működő szervezeteket kell, mint például a nyilvánvalóan kormánypropagandát hirdető CÖF.
A Jobbik múlt héten kezdeményezett ötpárti egyeztetést a kormány kiszivárgott elképzelése kapcsán, miszerint az átláthatóság jegyében vagyonnyilatkozat-tételre köteleznének néhány szervezetet. Olyanokat, amelyek a Fidesz útjában állnak. A tegnapi egyeztetés után, amelyre végül csak az LMP ment el, a jobbikos Staud Gábor a kormánypártiakat arra figyelmeztette, az átláthatóságnak mindenkire vonatkoznia kell, különösen azokra, akik direkt politikai tevékenységet végeznek, így a CÖF-re is.
Nem a civil szervezetek befolyásolják a politikát, hanem a támogatáspolitikán keresztül a pártok a civileket. Ezt már az LMP-s Ikotity István közölte, aki szerint Orbánék alaptalanul keresnek ellenséget, az útjukban álló szervezeteknek pedig joguk van véleményt formálni.
Eközben Iványi Gábor, az Oltalom Karitatív Egyesület vezetője a Facebookon megköszönte, hogy eddig körülbelül 400 nyugdíjas ajánlotta fel nekik karácsonyi Erzsébet-utalványát. A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség lelkésze megosztotta a 24.hu-nak adott interjúját is, amelyben felháborítónak, skandalumnak, penetránsnak nevezte a civilek ellen indított hadjáratot. Iványi szerint ők éppen azokat szolgálják, „akiket a kormány politikája az út szélén hagyott”.
A kormányzat újabb gyűlöletkampánya a kormánykritikus civileket bűnbakként kezeli és ellenük hangolja a közvéleményt. Ezzel el akarja terelni a figyelmet a rossz kormányzásról, az állami korrupcióról, egyúttal szűkíteni igyekszik az elfogadható politikai álláspontok körét – írta tegnapi elemzésében az Eötvös Károly Intézet. Emlékeztettek, a kormányfő egyik év végi interjújában arról beszélt, 2017 a Soros György által szimbolizált erők „kiszorításának” éve lesz.
Az egyik legrégebbi és legnagyobb amerikai civil jogvédő szervezet vezetője szerint a megváltozott nemzetközi környezet valóban alkalmassá válhat a civilszervezetek megzabolázására. Anthony Romero, az 1920 óta működő szervezet vezetője a hvg.hu-nak arról beszélt, Soros és több nonprofit szervezet démonizálása azt jelzi, hogy nyílt, demokratikus tereket zárnak le, amelyek nélkülözhetetlen részei a demokráciánknak.
A Tanítanék mozgalom tüntetést szervez a civilek napján. Február 1-jén délután fél 6-ra a Kossuth térre várják azokat, akik felelősséget éreznek az ország jövőjéért és a demokráciáért. Facebook-oldalukon Balog Zoltán lemondását, önálló oktatási minisztérium felállítását, új oktatási törvény alapjainak lefektetését követelik és ezek teljesítésére január 31-ig adnak határidőt.